17.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České bílé ušlechtilé z Bouzova-Podolí

Záměrem letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně bylo představit základní mateřská a otcovská plemena včetně otcovských linií, využívaných v národním šlechtitelském programu. Nejdůležitějším mateřským plemenem v tuzemsku je české bílé ušlechtilé. V pavilónu F mohli návštěvníci posoudit kolekci z chovu společnosti CBS – Czech Breeding services s. r. o.

V rámci národního šlechtitelského programu CzePig je základním plemenem budoucích matek jatečných prasat české bílé ušlechtilé. Plemeno je na samém vrcholu hybridizační pyramidy a kříží se s druhým mateřským plemenem, respektive s českou landrase. Cílem je získat matky F1 generace, které budou schopny mít nejen vysoké počty selat ve vrhu, ale selata také uživit, a to při odpovídajícím přírůstku. Jsou šlechtěna na dostatečnou kapacitu těla a velký tělesný rámec, který je základem pro velké vrhy. Dále se klade důraz na pevnou kostru, dobrou mechaniku chůze a dostatečný počet dobře utvářených funkčních struků na mléčné liště.
Povedenou kolekci českého bílého ušlechtilého plemene sestavila CBS – Czech Breeding services s. r. o., která ze svého genetického centra se statusem chovu prostého PRRS, APP, mykoplazmy, dyzenterie a sípavky v Bouzově-Podolí předvedla tři kanečky a stejný počet prasniček. Předvedení kanečci byli po otcích HUB 23 a GOV 21. V předvadišti si návštěvníci mohli prohlédnout temperament kanečka po GOV 21 a matce po DMD 22 narozeného 5. října loňského roku, který vykázal v testu vlastní užitkovosti přírůstek na úrovni 1377 g (862 g od narození), se změřenou výškou špeku 0,55 cm a 59,8% podílem libové svaloviny.
Kolekce prasniček českého bílého ušlechtilého plemene reprezentovaly tři sestry po HUB 23 a matce po ELR 21. Předvedené šestiměsíční prasničky byly velmi dobře vyvinuté, s odpovídajícím tělesným rámcem a s patnácti až sedmnácti struky. V rámci unifikovaného testu všechny vykazovaly vynikající růstovou schopnost s přírůstkem od 1017 g do 1119 g s podílem libového masa od 60,4 do 60,6 % a výškou špeku v rozmezí od 0,49 do 0,58 cm.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down