17.12.2007 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České dvorky skýtají jistotu odbytu

Na domácím poli šlechtění drůbeže figuruje šest podniků. Z tohoto počtu se ve třech z nich zabývají šlechtěním slepic nosného typu, ve dvou zabezpečují šlechtitelskou činnost u pekingských kachen a v jednom chovu šlechtí husy. Společnost Líheň Studenec, s. r. o., sídlící nedaleko Náměšti nad Oslavou, dodává na český trh ze svého uznaného šlechtitelského chovu nosného typu slepic kolem půl milionu sexovaných jednodenních slepiček dominant v devíti barevných kombinacích.

Společnost Líheň Studenec, s. r. o., má za sebou deset let podnikání. O rozvoj podniku z Vysočiny se nejvíce zasloužil Ing. Josef Dobrovolný, který navázal na předchozích 25 let líhňařské praxe ve stejném provozu. Podle slov jeho syna Pavla Dobrovolného, který v rodinné společnosti se sedmnácti zaměstnanci zastává funkci jednatele, bylo podnikatelským záměrem nejen pokračovat v líhnutí jednodenních kuřat pro potřeby zásobení malochovů, ale také ve šlechtění slepic nosného typu. “Ve spolupráci s RNDr. Milanem Tyllerem jsme rozšířili šlechtění dvou původních vlastních linií rodajlendky červené a sasexky bílé o chov prarodičů kombinace dominant a testování finálních hybridů v rámci hybridizačního programu,” uvedl.

Zpočátku bylo ale nezbytné rekonstruovat provoz jak vlastní líhně, tak snáškových hal ve Vanči, které byly vybaveny speciální klecovou technologií umožňující jednak individuální kontrolu užitkovosti, dále testování skupin vlastních sourozenců a polosourozenců, jednak umělou inseminaci pro produkci násadových vajec. Později k těmto dvěma provozům přibyla ještě odchovna kuřat v Častoticích.

“Po prvním výskytu ptačí chřipky v Nizozemsku v roce 2003 jsme v Mělicích na Pardubicku ještě vybudovali zooveterinárně karanténní chov. V tomto objektu je celkem 192 voliér pro skupinový chov šestnácti slepic a kohouta. Tato kapacita nám umožňuje víceúčelové využití provozu, to znamená jak pro šlechtění a testování našich syntetických linií, tak pro produkci násadových vajec v době technologické přestávky ve Vanči,” doplnil jednatel.

 Celoroční líhnutí

Základním pilířem podnikání zmiňované společnosti je líheň. Její celková kapacita je 230 000 násadových vajec. Díky využívanému technologickému vybavení líhňařského provozu mohou studenečtí drůbežáři pružně reagovat na rozdílné požadavky domácích i zahraničních odběratelů po celý rok.

Celoroční líhnutí kuřat je podle Pavla Dobrovolného základem prosperity celého programu. Hlavní líhňařská sezóna začíná v listopadu, aby odběratelé finálních jednodenních kuřat měli na jaro připraveny v odchovu kuřice ve věku 18 až 20 týdnů. Líhnutí finálních hybridů pro domácí české dvorky vrcholí v červnu, protože později vylíhnuté kuřičky se v období pozdního podzimu a zimy špatně prodávají. Každoročně během září až listopadu je v líhni po dobu tří až čtyř týdnů naplánovaná veterinární přestávka za účelem dezinfekce a údržby technologie.

“Na náš trh dodáme ročně okolo půl miliónu sexovaných jednodenních slepiček dominant ve všech barevných varietách. V rámci Evropské unie dodáváme jednodenní kuřata do Anglie, Itálie, Rakouska, Německa, Řecka, Belgie, Polska, Estonska, Lotyšska, Slovenska a do Sloviska. Ze třetích zemí od nás odebírají českou genetiku Ukrajina, Arménie, Kazachstán, Arabské Emiráty, Kuvajt, Pakistán, Nepál, Bangladéš, Nigérie, Ghana, Uganda, Angola a Equador. Z celkem 25 zemí, se kterými obchodujeme, jich osmnáct v posledních třech letech opakovaně odebralo ještě okolo sta tisíc rodičovských kompletů,” pokračoval Pavel Dobrovolný.

 Adaptabilní slepice

Kapacita líhní navazuje na kapacitu šlechtitelské haly, kde se v kontrole užitkovosti testuje 13 500 nosnic a tisíc kohoutů. Základ uplatňovaného genetického programu Dominant CZ tvoří osm syntetických linií nosného typu slepic, na jejichž vývoji se podílely komerčně využívané linie rodajlendek, plymutek, sasexek a leghornek.

“Trendem ve šlechtění drůbeže je klidný temperament, dokonalé opeření po celé snáškové období, včetně hmotnostně vyrovnaných parametrů růstu v průběhu odchovu u všech barevných variet. Naším cílem je nabídnout odběratelům vysoce produktivní a do různých chovatelských podmínek adaptované barevné linie slepic, podobné původním plemenům nosného typu, k produkci konzumních vajec,” vzal si slovo samostatný šlechtitel RNDr. Milan Tyller.

Podle poskytnutých informací se cílová hmotnost odchovaných kuřic v osmnácti týdnech věku pohybuje mezi 1,4 až 1,6 kg, u kohoutů potom 1,9 až 2,1 kg. Zatímco slepice dosahují v dospělosti hmotnosti od dvou do dva a půl kilogramu, u kohoutů se pohybuje mezi 2,7 až 3,3 kilogramy. V nabídce firmy je i nová, těžší linie s hmotností dospělých slepic až tři kilogramy a kohoutů čtyři kilogramy. Průměrná snáška výchozích linií je na úrovni 250 až 270 vajec.

 Domácí trh na prvním místě

“Na domácím trhu se soustředíme na potenciální odběratele odchovávající nosné kuřičky pro rodinné samozásobitelské dvorkové chovy. Chceme využít naši výhodu spojenou s širokou nabídkou barevných variet, včetně originálního zbarvení, například v rázu modrém, koroptvím nebo sasex bílý s žlutou barvou kůže a běháků, které konkurenční firmy téměř nenabízejí. Přes veškeré snahy o export české dvorky zůstávají naší jistotou a zázemím. Naší prioritou není zvyšovat kapacitu a objem výroby, ale odbyt originálních genetických programů do rozdílných chovatelských podmínek, kde se prokáží přednosti našeho šlechtění,” shodli se na závěr jednatel společnosti Pavel Dobrovolný se spolupracujícím šlechtitelem RNDr. Milanem Tyllerem.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down