27.07.2021 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česko žádá o status země prosté ptačí chřipky

Státní veterinární správa zaslala Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) prohlášení, že se v České republice již nevyskytuje vysoce patogenní aviární influenza, respektive ptačí chřipka. V pondělí 26. července totiž uplynulo 28 dní od ukončení opatření v posledním letošním ohnisku ptačí chřipky na našem území které se nacházelo v malochovu drůbeže v Mladé Boleslavi – Čejeticích.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno sedmatřicet ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně do 18. května přibylo dalších 37 ohnisek v chovech drůbeže, a to jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech.
Opatření v posledním ohnisku v Mladé Boleslavi – Čejeticích byla dokončena po závěrečné dezinfekci 28. června. V pondělí 26. července tedy uplynulo 28 dní od dokončení opatření v ohnisku. Zatímco v minulosti byla lhůta na změnu nákazového statusu 3 měsíce, podle letos aktualizovaných pravidel Světové organizace pro zdraví zvířat může členský stát požádat o deklaraci po uplynutí minimálně 28 dní.
„Věříme, že poté, co Světová organizace pro zdraví zvířat zveřejní na svém webu informaci, že je Česká republika zemí bez výskytu ptačí chřipky, dojde ze strany třetích zemí v brzké době ke zrušení veškerých omezení bránicích plnému obchodování s drůbeží a ptactvem,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Státní veterinární správa již aktivně oslovuje příslušné autority třetích zemí, které v reakci na výskyt ptačí chřipky oficiálně oznámily omezení dovozu drůbeže a drůbežích produktů z ČR. Aktuální omezení uplatňovaná třetími zeměmi jsou uvedena na webu SVS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down