24.10.2022 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český strategický plán SZP je ve finále

Český plán pro provádění společné zemědělské politiky EU (SZP) je po více než třech letech příprav hotov a čeká jej finální schválení Evropskou komisí. Odborníci i zástupci menších zemědělských podniků a ekologů jej považují za dobrý, mohl být ale podle nich mnohem ambicióznější. Nicméně ani příští rok se nová pravidla SZP nebudou plně aplikovat.

Do plnění některých environmentálních opatření navíc zasáhne uvolnění některých pravidel v reakci na pokračující ruskou agresi na Ukrajině. K tomu přistoupila Evropská komise na jaře pro letošní rok, a v létě pak upravená zmírněná pravidla prodloužila do konce příštího roku. Zemědělci tím budou moci dočasně zasít na plochách, které mají být jinak ponechány ladem, nebo pěstovat stejnou plodinu na jednom poli dva roky po sobě.

Česko výjimek využilo hned na jaře a plánuje je v plné šíři uplatňovat i příští rok mimo jiné proto, že český strategický plán SZP ještě není komplet schválen a zemědělci tak přesně neví, jaké povinnosti budou muset plnit. Přídavný rok na přípravu jim proto může být k užitku, což sami kvitují.

„Odklad určitých opatření kvůli ruské invazi na Ukrajinu je v pořádku, prioritou musí být vypěstovaní a produkce dostatečného množství potravin, aby jejich cena klesla a potraviny byly dostupné jak pro naše občany, tak například pro region severní Afriky s cílem omezit potenciální migraci,“ řekla europoslankyně Veronika Vrecionová.

Radost z toho nemají naopak ekologové, kteří se obávají přílišného odklonu od environmentálních a klimatických závazků, k nimž má jinak půda ponechaná ladem či nutnost střídat plodiny mezi jednotlivými roky přispívat.

Zdroj: Euraktiv

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down