16.08.2017 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cestu k efektivitě odstartovali modernizací provozu

Základem živočišné výroby akciové společnosti Zemko Kožlí, která hospodaří v Kraji Vysočina na 1850 ha zemědělské půdy, je chov skotu. Novostavbou produkční stáje uvedené do provozu koncem května a navazující kompletní rekonstrukcí střediska v Hněvkovicích podnik z Havlíčkobrodska odstartoval svůj záměr zefektivnit produkci mléka.

Vypracovaný projekt byl rozdělen do tří etap. V první etapě zahájené v roce 2014 byly vybudované tři silážní žlaby se skladovací kapacitou 5100 m3 objemného krmiva. Ve druhé etapě ukončené v loňském roce to byly další čtyři žlaby, které rozšířily skladovací kapacitu objemných krmiv, tedy kukuřičných siláží a senáží o  dalších 8400 m3. Souběžně s nimi byla vybudovaná produkční stáj pro 346 dojnic s navazující kruhovou dojírnou (Westfalia – GEA) se zadním přístupem s osmadvaceti dojicími místy. V poslední, třetí etapě zahájené letos, je naplánovaná rekonstrukce čtyř stájí.
Výše avizovaná novostavba produkční stáje v Hněvkovicích představuje šestiřadé ustájení s podestýlanými boxy. Vyspádovaná lože jsou vybavena šíjovými a hrudními zábranami, které vymezují kravám místo na ležení. Ke komfortu zvířatům přispívá i dostatek prostoru s odpovídající kapacitou vzduchu, jehož výměnu ve stáji zajišťují boční svinovací plachty a otevřená hřebenová štěrbina – s přesazenou střechou. Nedílnou samozřejmostí technologického vybavení stáje jsou také velkokapacitní napáječky a v neposlední řadě i drbadlo pro každou ze sedmaosmdesáti dojnic ve skupině.
Nově osazená kruhová dojírna se zadním nasazováním dojačky na vemeno má kapacitu 28 míst, přičemž obsluha stojí z vnější strany kruhu. Novinkou uvedené dojírny s postavením dojnic hlavami do středu kruhu je systém Apollo, který je na tomto typu instalovaný v našich chovech vůbec poprvé. Podle dostupných informací systém Apollo umožňuje automatické dipování struků, čímž je dojení efektivnější a farmářům to přináší úsporu času a peněz. Po ukončení dojení také v automatickém režimu kompletně vydezinfikuje dojicí soupravu, a to včetně následného vyfoukání vzduchem. Celý proces tak představuje velmi účinné opatření zamezující přenosu infekce zánětu vemene z krávy na krávu přes dojicí soupravu.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down