07.03.2016 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chceme držet vysokou úroveň

V romantické krajině Lipských pasek, pod vrchem Drdol s nadmořskou výškou 540 metrů najdeme Ekofarmu Lípa. Hospodaří zde Radek Langer spolu se svojí rodinou. Farma je zaměřena především na chov ovcí plemene romney, v posledních několika letech se hospodáři věnují také chovu masného skotu plemen highland a limousin.

„Farmu dříve vedl můj tchán, který mi ji zhruba před šesti lety předal,“ začíná své vyprávění Radek Langer. „Začínali jsme s patnácti ovcemi, dnes jich chováme zhruba 250,“ dodává ještě. Jsou tak jedni z největších chovatelů plemene romney v kraji, který byl dříve chovem ovcí vyhlášený.
Farma Lípa u Zlína hospodaří v ekologickém režimu. Jak říká chovatel, o jiném způsobu ani neuvažovali. O biomaso, a to jak jehněčí, tak hovězí, je zájem. Dokonce takový, že před třemi lety v Lípě zprovoznili vlastní ekologická minijatka.
Obhospodařovaných 150 hektarů jsou louky nebo pastviny. Z luk v těchto podmínkách získají hospodáři obvykle dvě seče, na senáž ve formě balíků a na seno. „V loňském roce to ale neplatilo,“ říká hospodář a dodává: „Místo luk a pastvin jsme měli poušť.“

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Zlínský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down