Chladné počasí a metabolické problémy u koní

 Podzim může být u koní a poníků dosti problematickým obdobím, zejména když na poměrně teplé a slunečné dny navazují chladné noci a jedná se o zvířata náchylná k laminitidě. Dalším problémem, které se pojí s nízkými teplotami je kolika způsobená zácpou nebo třeba endokrinní metabolická porucha. Před vědci je v této oblasti ještě spousta práce.

Dalším problémem, jenž bývá spojován se zimními dny, je tzv. impaktní kolika. Zvýšené riziko jejího výskytu v chladném počasí bývá téměř výhradně způsobeno poklesem příjmu vody. Pro orientační kontrolu hydratace koně či poníka stačí jednoduchý test spočívající ve vytvoření kožní řasy v oblasti krku či plece. Pokud se kůže v podstatě okamžitě stáhne zpět, je kůň dostatečně hydratovaný. Jestliže trvá vyrovnání kůže déle (cca dvě až čtyři sekundy), lze takového koně považovat za středně dehydratovaného. Další možností, jak zvýšit příjem tekutin, může být přidání malého množství soli do krmiva.

U koní, kteří jsou pravidelně v pohybu, je rozvoj impaktní koliky méně pravděpodobný.. A jak se pozná, že je koni či poníkovi zima? Pravděpodobně bude mít kůži v oblasti plece chladnější na dotyk, a to i pod pokrývkou (pokud ji nosí). Kromě toho u něho může dojít k poklesu apetitu, letargii a příznakům deprese. V extrémních případech se bude viditelně třást.

Pozor na změny

Je nezbytné vyhýbat se náhlým změnám krmné dávky či způsobu krmení, i když je přijatelné nabídnout větší množství objemného krmiva (toho, co je v dosavadní krmné dávce) či píce, než bylo dosud obvyklé (ideálně ad libitum), ale v žádném případě nepodlehnout pokušení a náhle přidat více jádra či koncentrovaného krmiva.

Endokrinní metabolická porucha

Endokrinní metabolická porucha, také známá pod zkratkou EMS, může být definována jako zvýšené ukládání tuku, inzulínová rezistence a predispozice k laminitidě. Tato porucha se může projevovat několika způsoby a výzkumníci prověřují různé podtypy tohoto syndromu. Odhalení EMS u koní a podniknutí potřebných kroků k jejímu efektivnímu zvládnutí může koni či poníkovi umožnit další, zdravý a produktivní život.

Příčiny a terapie

K rozvoji EMS může přispět řada faktorů a do jisté míry by se dal považovat za tzv. civilizační onemocnění. U koňovitých se totiž v přirozeném prostředí vyskytuje sezónní cyklus přibírání na váze (během letního období pastvy), po kterém následuje hubnutí (v průběhu zimy). Avšak v moderních systémech chovu s pečlivě kalkulovanými krmnými dávkami je krmivo dostupné v průběhu celého roku a v kombinaci s omezeným množstvím pohybu to znamená, že někteří jedinci jsou velmi náchylní k přibírání na váze a rozvoji inzulínové rezistence.

S pastvou opatrně

Mnoho koní s těžkým stupněm EMS se nemůže pást, aniž by u nich došlo k propuknutí laminitidy. Z tohoto důvodu by měl být u takových koní přístup na pastvinu vyloučen nebo výrazně omezen, dokud se jejich tělesná hmotnost nedostane do požadovaného rozmezí. Předkládání vyvážené krmné dávky s důrazem na obsah vitamínů a minerálů je obzvláště důležité, protože u zvířat s EMS probíhá zánět a mnoho vitamínů a minerálů patří k významným antioxidantům.

Chemikálie a metabolický syndrom

V prostředí se nachází řada chemikálií (endocrine-disrupting chemicals, EDC), které dovedou narušit endokrinní systém koní a mohou tak sehrát velkou roli při rozvoji koňského metabolického syndromu (EMS). Chemické látky narušující endokrinní systém bývají vyrobené člověkem a nacházejí se např. v pesticidech, plastech a výrobcích pro osobní péči a v životním prostředí jsou poměrně hojně rozšířené. Jejich škodlivé účinky na člověka a volně žijící živočichy jsou známé.

EMS a laminitida

Endokrinní metabolický syndrom koní je charakterizován endokrinními abnormalitami u koní a poníků. Jak již bylo zmíněno, tak postižení koně a poníci mají tendenci vytvářet „tukové zásoby“ a mají změněnou dynamiku inzulínu. EMS je také jednou z nejčastějších příčin laminitidy, což je bolestivý a velmi vysilující zánět kopyt, jež nejenom vede ke snížené výkonnosti, ale ve vážných případech se musí přistoupit k eutanazii. Nelze se proto divit, že laminitida – běžné, komplexní a často devastující onemocnění – je druhým největším zabijákem domestikovaných koní.

Ing. Anna Mikšovský Marcinková

Podrobněji v časopise Náš chov 12/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down