11.09.2008 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chladnokrevní koně dostali šanci

Na poli za obcí Čivice probíhaly za velkého zájmu veřejnosti čtyři soutěžní discipliny pro chladnokrevné koně. Akce byla uspořádána při příležitosti Selského dne. Místo se tam našlo také pro výstavu staré zemědělské mechanizace, kde každý exponát doplňoval technický popis a historie.

Pro koně byly připraveny čtyři discipliny, a to předvedení na ruce, ovladatelnost v kládě, soutěžní orba a těžký tah. Všechny soutěže komentovali odborníci a rozhodčí specializovaní na jednotlivé discipliny.

 

Představení všech koní

Předvedení koně na ruce se zúčastnilo 27 zvířat. Kokardu získalo devět dospělých koní a šerpu tři hříbata. Na přehlídce bylo možné vidět plemena českomoravský belgický kůň, norický kůň, shire a český sportovní pony.

 

Ovladatelnost v kládě

Kvalifikačního kola v soutěži ovladatelnosti v kládě se zúčastnilo třináct koní. Soutěžní výkon spočívá v absolvování předepsané trasy, po které táhne kůň po překážkové dráze připravenou kládu o délce osm metrů. Přitom absolvuje čtyři povinné překážky (osmička, vlnovka, couvání, začelení), které jsou vyznačeny kužely. Kočí jde krokem a nesmí překročit kládu v pohybu, za každou chybu se k času, za který kůň dráhu projde, přičítá deset trestných vteřin.

Návštěvníci viděli výbornou práci kočích a dokonalou spolupráci s koněm.

 

Soutěžilo se také v orbě

Tři páry koní soutěžily v orbě v kategorii jednostranných pluhů, jeden pár používal pluh otočný. Vítězem v této soutěži se stal farmář Miroslav Čmejla s klisnami Zorkou a Katkou, který s touto dvojicí koní pravidelně v orbě soutěží a končí vždy mezi nejlepšími.

Po skončení soutěže v orbě předvedli kočí starou techniku v zápřahu a při práci, například brány, různé typy pluhů a sekačky.

 

Na závěr předvedení síly koní

Pro diváky určitě nejatraktivnější disciplinou bylo kvalifikační kolo pro národní soutěž v těžkém tahu, kterého se zúčastnilo šest koní. Při absolutním tahu musí koně přetáhnout do jedné minuty saně se závažím po dráze dlouhé dvacet metrů a jít přitom krokem. Základní hmotnost je 700 kg, do 1100 kg se závaží přidává po 100 kg, nad 1100 kg hmotnosti po 50 kg.

Vítězkou tohoto kola v Čivicích se stala norická klisna Laura s kočím Radoslavem Machačem, která zvládla břemeno o hmotnosti 1400 kg a podle pravidel se tak stala účastnicí národního kola v těžkém tahu.

 

Na akci vládla spokojenost

Většina diváků vydržela až do ukončení Selského dne, i když počasí bylo nestálé a několikrát se spustil prudký déšť, ale všichni s uznáním sledovali práci a výkony koní i kočích. Zároveň si mohli vybrat z nabídky ve stáncích s občerstvením, například perníky, kozí sýry, medovinu, koupit si mohli svíčky a hrnčířské zboží. Zájem byl také o ukázky tradičních řemesel (kovář, tkadleny, hrnčíři) a zejména děti ocenily příležitost povozit se  s koňským spřežením.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down