Chov chobotnic pro komerční účely?

Vzhledem k tomu, že chobotnice jsou stále oblíbenější potravinou, jejich počet ve volné přírodě se snižuje. Z toho důvodu zesilují snahy o založení velkochovu chobotnic. Plány ohledně chovu chobotnic pro komerční účely však budí velké obavy u ochránců zvířat, kteří poukazují na kruté zacházení se zvířaty a ničení životního prostředí. Mezinárodní organizace Compassion in World Farming a Eurogroup for Animals proto vyzývají úřady Kanárských ostrovů k zamítnutí záměru společnosti Nueva Pescanova, která chce v přístavu Las Palmas založit vůbec první farmu tohoto typu.

 

Podle plánů, které společnost Nueva Pescanova předložila unijnímu generálnímu ředitelství pro rybolov a vládě Kanárských ostrovů a které získala organizace Eurogroup for Animals, by se na farmě mělo chovat okolo jednoho milionu chobotnic, z nichž se ročně vyrobí přibližně tři tisíce tun masa. Ochránci zvířat vydali jako reakci na tyto znepokojivé plány zprávu Uncovering Horrific Reality of Octopus Farming (Odhalení děsivé reality velkochovu chobotnic), v níž poukazují na používání velmi znepokojivých praktik v tomto chovu. Zahrnují například kruté porážení chobotnic v ledové tříšti, což způsobuje zvířeti značnou bolest, strach a prodlužuje jeho utrpení. Dále zavírání zvířat do přeplněných a holých podvodních nádržích s minimální životní pohodou (welfare), což by u přirozeně samotářských chobotnic vyvolávalo agresivitu a kanibalismus. To ale zdaleka není vše. Kvůli podpoře reprodukce jsou chobotnice vystavené nepřetržitému umělému osvětlení, které tato světloplachá zvířata opět zbytečně stresuje. Komerční krmiva pro chobotnice obsahující zejména rybí moučku a rybí olej, což přispívá k nadměrnému rybolovu v populacích volně žijících ryb. Další variantou chovu chobotnic je akvakulturní systém, který je však kvůli vysoké koncentraci zvířat nezbytné pro ziskovost chovu spojen s vyšším rizikem hromadného úhynu. Nadměrná spotřeba energie se navíc negativně promítá do životního prostředí. 

Vědecká pracovnice Compassion in World Farming a autorka zprávy (Odhalení děsivé reality velkochovu chobotnic) Elena Larová řekla: „Žádáme úřady Kanárských ostrovů, aby plány společnosti Nueva Pescanova na velkochov chobotnic zamítly. Takový chov by způsobil zbytečné utrpení těmto inteligentním, vnímavým a fascinujícím tvorům, kteří v rámci svého přirozeného chování potřebují aktivně prozkoumávat životní prostředí. Jejich masožravost vyžaduje obrovské množství živočišných bílkovin, což by přispělo k nadměrnému rybolovu v době, kdy jsou rybí populace již pod obrovským tlakem. Měli bychom s velkochovy skoncovat, ne hledat nové druhy zvířat, které bychom zavírali do podmořských velkochovů. Chov chobotnic musíme ihned ukončit.“ 

K tomu ředitelka Eurogroup for Animals Reineke Hameleersová dodala, že slepě zavádět nový systém chovu, bez ohledu na etické a environmentální důsledky, je krok velmi špatným směrem a je v rozporu s plány Evropské unie na udržitelnou transformaci potravinového systému.

„Díky právě probíhající revizi právních předpisů o welfare zvířat má Evropská komise příležitost zabránit hroznému utrpení milionů zvířat. Vodní živočichy si nemůžeme dovolit opomenout. Vyzýváme EU, aby chovy chobotnic zakázala dříve, než vůbec spatří světlo světa, a zabránila tak uvržení dalších vnímajících bytostí do živoucího pekla,“ doslova vyzývala Hameleersová.

Pokud by byla farma na Kanárských ostrovech schválena, jednalo by se o první velkochov chobotnic na světě. O zřízení podobných chovů se snaží i v jiných částech světa, například v Mexiku a Japonsku.*

 

Také mezi biology se velkochov chobotnic považuje za nehumánní

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down