Chov krav s produkcí mléka patří k vyvážené zemědělské soustavě a úroveň výroby mléka vypovídá o úrovni celého zemědělství v daném státě. Mléko a mléčné výrobky jsou významnou a nenahraditelnou součástí lidské výživy. Tomu odpovídá i spotřeba mléka a mléčných výrobků, která je v průměru 116 litrů za rok na obyvatele ve světě. U nás je roční spotřeba 245 l a největší spotřeba 350 – 400 litrů je v Západní Evropě a v USA. Podle odhadu FAO se spotřeba ve světě zvýší do roku 2030 na 135 l na obyvatele a při nárůstu populace to znamená zvýšení výroby mléka do roku 2030 o 35 %.
Chov skotu u nás prodělal za posledních třicet let podstatnou změnu. Vlivem špatně nastavených evropských dotací se nepodporovaná produkce mléka stala ztrátová.
Stavy skotu se po roce 1990 snížily ze 3,5 miliónu na současných 1,4 miliónu kusů. Počet dojených krav se snížil z 1,2 miliónu na aktuálních 365 tisíc kusů. Chov dojných krav a výrobu mléka ale nelze v našich podmínkách nahradit. Skot potřebujeme, abychom měli vyváženou zemědělskou soustavu, k doplňování organické hmoty do půdy, aby se udržela úrodnost a abychom měli širší zastoupení plodin v osevním postupu o zlepšující jeteloviny. Chov krav potřebujeme i z hlediska zabezpečení řádné výživy obyvatel, mléko a hovězí maso nelze plnohodnotně nahradit. Že chov krav je z hlediska výživy národa nenahraditelný, vidíme i ve světě.
Je mylná představa, že budoucnost našeho zemědělství je jen v malých rodinných farmách. Ať se nám to líbí nebo ne, celý zemědělský svět jde cestou koncentrace a specializace, aby se snížily výrobní náklady. Ekonomický tlak na produktivitu výroby mléka zvládli jen větší chovatelé, ti menší už to většinou vzdali a výrobu zrušili. Dnes je dostatek kvalitních a levných potravin a většina společnosti si myslí, že to bude už napořád. V roce 1990 náklady na potraviny představovaly 29 % v nákupním koši, dnes je to kolem 16 %, čímž se blížíme úrovni nejvyspělejších zemí. A to ještě naše potraviny zdražuje vyšší DPH, které je u nás 15 %, zatímco v Německu je 10 % a v Polsku jen 5 %. Podle údajů ČSÚ se od roku 2000 zvýšily platy o 250 %, potraviny jen o 40 %. O tlaku na odbytové ceny zemědělců nejlépe vypovídá cena prasat. V roce 1990 jsme dostali na jatkách za kilogram v živé hmotnosti 24 korun, současná cena na jatkách je celých 26,50 Kč. Zemědělci svými nízkými cenami udržují sociální smír ve společnosti, která si toho neváží a bere to jako samozřejmost.*
Více se dočtete v článku Ing. Josefa Kubiše (předseda představenstva Agro Jesenice u Prahy, a. s.), který najdete v červnovém čísle časopisu Náš chov.