26.10.2023 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov dojnic šlape jako hodinky

Zemědělské obchodní družstvo Božejov hospodaří na Vysočině nedaleko Pelhřimova na výměře zhruba 1300 hektarů zemědělské půdy, z nichž zhruba tisícovku zaujímá půda orná a zbylá výměra připadá na trvalé travní porosty.

Jak říká předseda družstva Zdeněk Pípal, hlavním zaměřením podniku je výroba mléka. „Za těch 25 let, co jsem předsedou, se mnohé změnilo. Od začátku jsem byl přesvědčen, že skot do našich podmínek patří, a že jedině zaměření na výrobu mléka má na Vysočině smysl,“ vyznává se Zdeněk Pípal ze své filozofie. A tak, ač na nejvyšší post nastupoval z místa hlavního agronoma, udělal vše pro to, aby chov dojnic „šlapal“.

Celkem se v Božejově chová 320 holštýnských krav s průměrnou denní užitkovostí 37,84 litru na dojenou plemenici
Celkem se v Božejově chová 320 holštýnských krav s průměrnou denní užitkovostí 37,84 litru na dojenou plemenici

Plemeno holštýn

ZOD Božejov chová aktuálně 320 dojnic plemene holštýn, celkem se na jedné farmě, což je podle slov předsedy výhoda, chová zhruba 900hlavé stádo. Původní vazné stáje prošly po roce 2004 rekonstrukcí na volné ustájení. Nyní jsou ve dvou z nich dojnice, jedna hala slouží jako dojírna, další rekonstruované stavby jsou určeny pro odchov mladého skotu a výkrm býků.

Při pohledu do starších stájí je vidět, že i v nich se dá nastavit perfektní welfare. Součástí celého systému je také precizní výživa, na níž spolupracuje podnik s firmou Sano, konkrétně s Ing. Josefem Kociánem, Ing. Milanem Bardiovským a Petrem Havránkem.

Dojnice v laktaci přijímají jednotnou krmnou dávku, která aktuálně obsahuje 27 kilogramů kukuřičné siláže, 12 kg jetelové senáže, 2 kilogramy vloček s močovinou, 10,5 kilogramu jadrné směsi a jeden kilogram melasy. TMR se míchá v novém krmném voze Trioliet s vykusovacím čelem.

V rybinové dojírně pro 2 x 12 kusů dají krávy při dvojím dojení denně zhruba 9400 kilogramů mléka
V rybinové dojírně pro 2 x 12 kusů dají krávy při dvojím dojení denně zhruba 9400 kilogramů mléka

Výroba objemů

Jak komentuje Zdeněk Pípal, na výrobu objemných krmiv se v družstvu klade maximální důraz. „Jsme v této oblasti plně soběstační. Uvědomujeme si totiž, že čím kvalitnější objemy se nám podaří vyrobit, tím více ušetříme peněz za další složky krmné dávky,“ komentuje předseda podniku a dodává, že výroba statkových krmiv začíná už na poli, péčí o porosty i vhodným termínem sklizně. Další fáze nastává při navážení, dusání a zakrývání jámy, v Božejově k tomuto účelu slouží převážně důlní pásy, které při správném použití celou hmotu dokonale utěsní. Do píce se používá konzervační prostředek Labacsil Duo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down