26.10.2021 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov dojných ovcí je dobrá volba

Východofríské ovce se u nás začaly chovat ve větších stádech zejména na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, kdy se zakládaly mléčné farmy.  Přestože ve větších chovech specializovaných na finalizaci mléčné produkce se zejména pro lepší adaptaci na strojní dojení se přecházelo na francouzské plemeno lacaune, v malých stádech se upřednostňovalo německé plemeno vyšlechtěné ve Frísku. A to nejen pro svou užitkovost srovnatelnou s uvedeným francouzským plemenem, ale i vynikající plodnost, chovatelskou nenáročnost a pastevní schopnosti.

Ke zkušeným chovatelům východofríských ovcí patří i manželé Petr a Kamila Rákosníkovi, kteří na své farmě ve Stradonicích u Nižboru na Berounsku chovají toto plemeno ovcí již deset let.

„V roce 2010 jsme začínali s ouessantskými ovcemi, které jsme pořídili na spásání pozemků. Brzo jsme si uvědomili, že ovce jen pro parádu nám nestačí. Začali jsme usilovně přemýšlet, jaké plemeno pořídíme. A protože se nám z přesvědčení příčí zabíjení zvířat, vybrali jsme si východofríské ovce. První dvě březí východofríské ovce, které však byly bez původu, jsme na farmu přivezli před deseti roky. V témže roce se nám podařilo pořídit čistokrevná zvířata. Konkrétně bahnici se sedmi jehnicemi, které spolu s beranem linie Wendelín z chovu Ladislava Onderky z Podlesí u Valašského Meziříčí daly základ současnému chovu. Vzhledem k záměru finalizovat mléčnou produkci jsme v roce 2012 vybudovali sýrárnu. Musím konstatovat, že východofríské ovce byla dobrá volba. Jsou to nenáročné ovce, které dobře využívají pastevní porosty, mají mírnou povahu, jsou chytré a úžasné matky s vynikající mléčností, což se projevuje v dobrých přírůstcích jehňat,“ řekla na úvod našeho setkání Kamila Rákosníková.

Na farmě, která se nalézá nad kaňonem řeky Berounky v nadmořské výšce okolo 400 metrů, manželé Rákosníkovi aktuálně evidují čtrnáct bahnic v kontrole užitkovosti a plemenného berana linie Wobul, pořízeného z chovu MVDr. Antonína Hermana z Dubnice pod Ralskem. Spolu se sedmi aukčními beránky a šestadvaceti jehňaty je tak na farmě dvaačtyřicet východofríských ovcí.*

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down