Chov koní na rodné hroudě

Hřebčín ŠCH Kubišta se nachází v obci Měník u Nového Bydžova asi 23 kilometrů od Hradce Králové. Cílem chovu koní v Měníku je produkovat kvalitní sportovní koně a dobré plemeníky. Největším přáním současného majitele je ale to, aby se i v současné nelehké době chov chov koní udržel a aby zdejší koně byli rovnocennými partnery jiných světových plemen koní, a to jak v chovu, tak i ve sportu

Farma v Měníku má několik objektů, jako jsou volné stáje pro hříbata, pro plemenné klisny i klisny jednoleté a dvouleté. V remontní stáji jsou individuální boxy, stejně jako ve sportovní stáji. Koně pro prodej, sport a samozřejmě koně privátních majitelů jsou ustájeni v prostorných boxech. Stáj pro plemenné hřebce je vybavena osmi individuálními boxy. Celý komplex doplňuje venkovní písčité kolbiště, krytá jezdecká hala o rozměrech a samozřejmostí jsou ohrazené pastviny pro volný pohyb koní.

 

Režim chovu

Klisny se hřebí v individuálních porodních boxech a potom jsou převedeny do volného ustájení a jsou zařazeny do stálých skupin a obvykle část dne tráví na pastvině. Hříbata se odstavují ve věku 7–9 měsíců. Klisničky a hřebečci se oddělí a ve volné stáji na hluboké podestýlce jsou do dvou let. Klisny jsou většinou zapouštěny 9–10 dní po porodu. Mladí tříletí koně jsou přesunuti do individuálních boxů remontní stáje. Hřebci jsou potom přesunuti do testační odchovny, kde se připravují na základní zkoušky výkonnosti. Odstavené klisničky jsou do 2,5 roků věku ustájeny volně na hluboké podestýlce a potom začne výcvik pod sedlem. V měnickém chovu končí část klisen s nejlepším hodnocením v chovu jako kvalitní plemenný materiál.

Základní myšlenkou chovu je upevnění kvalitních exteriérových a užitkových vlastností.

 

Kdo stojí za vznikem chovu?

Zakladatelem stávajícího chovu byl otec současného majitele rodiny Dobroslava Kubišty, Josef Kubišta (1931). Po složitých životních peripetiích se Josef Kubišta se stal předsedou a jeho touhou bylo vytvořit velký chov koní. Do stájí v Humburkách byly svedeny klisny a jejich hříbata se stala základem budoucímu chovu.

Záznamy hovoří o dvou klisnách, první byla Lecha po holštýnském hřebci Lechovi a druhou Soňa po hřebci Genius. Po sloučení družstva Měník a Humburky byla využita hájenka v Měníku, kde byly prázdné stáje a ohrady.

Rodina po dlouhých úvahách záměr Josefa Kubišty chov zprivatizovat podpořila a v roce 1993 chov přešel do soukromých rukou. Po úmrtí otce v roce 2004 přebral veškerou práci syn Dobroslav s rodinou. V současné době vede hřebčín čtvrtá generace rodu Kubištů.

 

Plemenný materiál i sportovní koně

Výběru a zařazování klisen do stáda se věnuje Dobroslav Kubišta, který klade důraz také na to, aby bylo stádo plemenných klisen složeno z rodin, které chov založily.

V loňském roce (2014) se podle něho v chovu narodilo 17 hříbat (ČT), a připuštěno je 27 klisen.

Přestože je současná ekonomická situace v chovu koní nelehká, Dobroslav Kubišta se drží rady svého otce, aby stále připouštěl klisny a produkoval hříbata, i když je prodává levněji. Jakmile by s tím přestal, chod o chovu se zastaví. Navíc když nebudou produkovat hříbata ostatní, klienti si pro koně přijedou do Měníku a budou kupovat.

Jak řekl Dobroslav Kubišta, chov koní byl snem jeho otce už od malička a tím, že za svým snem šel, dosáhl toho, že se v Měníku chovají vynikající koně a že v současné době vede hřebčín již čtvrtá generace rodu Kubištů.

Dnes je hřebčín Měník v soukromém majetku a stav koní je zhruba 160 kusů. Chová se tu český teplokrevník sportovního typu. Produkuje se dobrý plemenný materiál, ale i kvalitní sportovní koně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down