13.08.2009 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov masného skotu ve Slabcích

Farma Chov Charolais, s. r. o., hospodaří v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, asi patnáct kilometrů od Rakovníka, na celkové rozloze kolem 550 hektarů. Pro stáda zvířat plemene charolais je určeno 320 hektarů trvalých travních porostů. Na zbývající ploše se pěstuje řepka, ječmen, pšenice, ale i trávy, mezi nimi kostřava rákosovitá na semeno.

Na farmě také chovají celkem zhruba 250 kusů skotu plemene charolais, z toho asi 130 krav. Chov plemene charolais ve Slabcích byl založen v roce 1992, kdy bylo dovezeno 27 jalovic a jeden plemenný býk z Kanady, z oblasti Saskatchewan. Farma se zaměřila na chov výhradně kanadského charolais a byl prvním chovem těchto zvířat u nás. Podle majitele Miloše Šedivého se zaměřují na produkci plemenného materiálu, prodávají chovné jalovice, a to jak do zahraničí, tak také českým chovatelům, každoročně naskladňují asi deset býků do odchovny plemenných býků, ostatní býčci se prodávají jako zástav. Využívá se uzavřený obrat stáda.

 

Reprodukce ve stádě

Pro zajištění reprodukce se využívá zejména přirozená plemenitba. Stádo krav se rozděluje do tří skupin a ke každé je přidělen plemenný býk. V letošním roce působili v přirozené plemenitbě býci ZTP 069Opus CHPS P, ZCH 878 – Mirek VÚCHS V a ZTI 390 – Pupp CHPS PP.

Část stáda se inseminuje (asi 30 – 35 %), využívají se inseminační dávky býků kanadského charolais, dosud se inseminovalo například dávkami býků SBPC Big Mac 12Z P, PKR Stetson 4943T, MSW Vogue´s Montego 22B nebo ZCH 800 – Junior.

Býk Junior je otcem plemenného býka ZTI 390 – Pupp CHPS PP, jehož majitelem i chovatelem je Chov Charolais, s. r. o., Slabce, a který v loňském roce na přehlídce skotu charolais v Přerově v rámci 35. světového charolais kongresu zvítězil v kategorii mladých plemenných býků.

Porody probíhají v zimním a časném jarním období, některá telata se rodí i později během pastevního období. Pro plemenice jsou zajištěna zimoviště – porodny, ale podle Miloše Šedivého krávy rodí raději mimo stáje ve výbězích. S porody v uzavřeném prostoru stáje jsou špatné zkušenosti, pokud jde o vzájemné chování krav a matek k cizím telatům. Porody, které probíhají na místech podle výběru plemenic, bývají bezproblémové, přesto chovatel v období telení kontroluje stáda i několikrát za noc.

 

Charakteristika plemene

Plemeno charolais kanadského původu se chová v bezrohé formě, v poněkud odlišném užitkovém typu než francouzské charolias. Zvířata jsou většího tělesného rámce, mají méně výrazné osvalení, ale výborné mateřské vlastnosti, plodnost a chodivost. Jalovice jsou ranější a telí se ve dvou letech věku.

 

Další chovatelské aktivity

Na chodu farmy ve Slabcích se podílí rodina Šedivých a několik zaměstnanců.

Kromě chovu plemen charolais, mají malé stádo plemene galloway, plemenného býka (ZGA 326 – Otík Roupovský Red) a čtyři krávy s telaty.

Další aktivitou rodiny je chov koní. Nabízí možnost ustájení koní (na farmě jich je ustájeno jedenáct) a využití kryté jízdárny, která vznikla rekonstrukcí bývalého kravína. Také se věnuje agroturistice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down