27.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov plemenných kanců

Hlavním účelem chovu plemenných kanců je produkce přiměřeného počtu vitálních spermií, které jsou schopné oplodnit ovulovaná vajíčka. Neplodní kanci mají nepříznivý vliv na reprodukční užitkovost stáda prasnic, jelikož kanci činí velmi malý podíl z dospělých plemenných zvířat (pokud se používá přirozená plemenitba je to 4 až 8 %, v případě inseminace dokonce pouhých 0,08 až 2 %).

Správné ošetřování a zacházení s plemennými kanci je jedním z prvořadých faktorů působících na optimální plodnost celého stáda. Kromě toho postupy používané při manipulaci a výcviku kanců spoluutvářejí nejen jejich libido, ale mají i přímý vliv na dlouhověkost kanců.

Cílem hodnocení reprodukční způsobilosti kanců je odhadnout úroveň pohlavního chování a schopnost pářit se, posoudit fyzickou kondici, reprodukční trakt a schopnost produkovat a ejakulovat normální sperma.

Obecně platí, že připouštění kance by se mělo odehrávat v prostředí, které je nápomocné ke zvýšení pářícího výkonu. Pářící akt je naučená reakce za spoluúčasti pohlavních hormonů a tato reakce je individuálně odlišná, proto by tedy přístup ke kancům a celý výcvikový program měl tuto skutečnost respektovat. Nejkritičtější bývá několik prvních páření a z tohoto důvodu je upřednostňováno kontrolované připouštění z ruky před volným připouštěním v kotci. Jestliže se používá speciální samostatný připouštěcí kotec, měl by mít mladý kanec pravidelný přístup do kotce před prvním pářením a také by se měl obeznámit s ošetřovatelem, aby se v případě pomoci při kopulaci ošetřovatele nebál. Chovný kotec by měl mít zdrsněnou podlahu. Pokud možno, měl by se mladý kanec pářit s prasnicí, která je po prvním vrhu a která projeví pevný reflex stání. Mladí kanci mohou být frustrovaní opakovaným nezdarem při páření s mnohem vyššími prasnicemi. Prasnici by nemělo být umožněno bojovat s kancem. Kanci by neměli být nikdy týráni nebo trápeni, mělo by se s nimi zacházet jemně, ale rozhodně a nikdy by neměli být k pohlavnímu aktu nuceni.*

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 10/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down