Chov prasat a výroba vepřového je v Polsku na křižovatce

Nízké výkupní ceny y spolu s rostoucími výrobními náklady a problémy s exportem brzdí produkci vepřového v Polsku v roce 2022, jak řekl Bartosz Czarniak, mluvčí polského svazu chovatelů a producentů prasat Polsus.

„Máme vážnou krizi v produkci vepřového v Polsku, politici a úředníci nemají vůbec představu o tom, jak zlepšit situaci v průmyslu, která se každým dnem zhoršuje,“ řekl Czarniak s tím, že podle něj nedělají úřady  o nic konkrétního, aby zabránily poklesu produkce vepřového masa v Polsku.

Nedostatek prasat na výkrm v Evropě

Na druhou stranu od poloviny června vzrostla cena prasat ve výkrmu v Polsku o 0,15 až 0,2 zlotého ( 0,034 až 0,045 USD) na 8,75 zlotých ( 1,97 USD) za kg v důsledku nedostatku prasat ve výkrmu na evropském trhu. „Není divu, že je v Evropě nedostatek prasat, jak se odhadovalo na začátku roku, každý den skončilo asi 250 prasečích farem,“ řekl Czarniak a připustil, že nedávný nárůst cen pravděpodobně nepomůže zvrátit tento trend a v Polsku bude uzavřeno mnoho farem.

Naděje na růst ceny

Kritickou otázkou nyní je, zda nedávný nárůst cen znamená začátek nového trendu růstu trhu. „Z informací, které mám, předpokládám, že budeme svědky dalšího růstu v důsledku krize produkce prasat v celé EU. Nejen Polsko a Německo se nyní potýkají s propadem ziskovosti produkce prasat,“ řekl Czarniak.

Ztráty

Czarniak uvedl, že zisk za současných tržních podmínek mohou generovat pouze chovatelé prasat s dostatkem hotovosti, odpovídajícími skladovými kapacitami a zásobami obilí nakoupenými na začátku roku, kdy byly ceny o 500 zlotých ( 112 $) za tunu nižší než nyní. „Ostatní, kteří si obilí kupují na trhu, jsou na hranici rentability nebo pod ní a zvažují ukončení svého dobrodružství s prasaty,“ řekl.

Na vině jsou problémy s exportem

Současná krize je do jisté míry spojena s nedostatkem dodávek na zahraniční trhy. V roce 2022 vývoz vepřového masa z EU zaostává za loňskou úrovní o 20 %. To znamená, že na vnitřní trh přistávají další objemy produkce. „Bohužel, obchod na světových trzích je stále obtížnější, protože více zemí rozšiřuje produkci vepřového masa a stává se nezávislým na vnějších dodávkách, jako je Čína. To platí zejména pro země, kde je možná levnější produkce, jako je Rusko, a kde může být maso konkurenceschopnější než maso z Evropy,“ řekl Czarniak.*

Zdroj: Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down