V České republice se v porovnání s minulostí chová mnohem méně hospodářských zvířat včetně prasat. Nejvíce se u nás spotřebovává vepřového masa, ale stavy prasat mají klesající tendenci. Spotřeba vepřového se dlouhodobě nemění, soběstačnost ČR však klesá. Vepřové maso se k nám ve větší míře dováží. Naše domácí produkce vepřového pokryje přibližně polovinu spotřeby.
Světová produkce vepřového stoupá. Nejvíce vepřového masa se vyprodukuje v Číně, téměř polovina celosvětové produkce. Druhé místo zaujímá Evropská unie a třetí USA. V Asii se produkuje zhruba šedesát procent vepřového z celkového světového množství.
Roční spotřeba vepřového v Číně v předchozích letech dosahovala stejně jako u nás přibližně 42 kilogramů na osobu. Do Číny se vepřové maso dováží, dovoz má stoupající tendenci. Na zvýšení dovozu měl v posledních letech vliv mor prasat v Číně.
Informace z oblasti aktuálních otázek chovu prasat v ČR zazněly na videokonferenci uspořádané Českou technologickou platformou pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i.
Stavy prasat v ČR v posledních letech mírně stouply na více než jeden a půl miliónu kusů. Pro porovnání, v minulosti se u nás chovalo kolem pěti miliónů prasat. Prasnic se v naší republice v současnosti chová asi sto tisíc kusů.
Chovatelé v České republice dosahují díky intenzivnímu šlechtění prasat vysoké užitkovosti. Zároveň se však zvýšily nároky na chovatelské podmínky. V současnosti u nás máme v průměru 32 narozených selat na prasnici, v některých zemědělských podnicích i 34. Daří se odchovávat přes 28 selat na prasnici. Tím se dostáváme na špici v Evropě. Jatečné prase o hmotnosti 110 kg se poráží už za 128 dní.
Odvětví však u nás dlouhodobě patří ke ztrátovým. V letech 2008 až 2018 naši chovatelé prasat kvůli nízkým výkupním cenám prodělávali. Rok 2019 přinesl mírné zlepšení, výkupní ceny v ČR meziročně stouply o zhruba deset korun za kilogram.*