24.02.2021 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov prasat na EuroTier 2021

Mezinárodní veletrh EuroTier se měl konat v německém Hannoveru v listopadu 2020, ale kvůli pandemii covid-19 bylo všechno jinak. Nekonal se v listopadu, nebyl v Německu a nebyly žádné sály k prohlížení. Prezentace proběhla v únoru 2021, byla v kyberprostoru a bylo možné ji pohodlně sledovat z křesla domova či kanceláře. Jaké novinky by chovatelům prasat neměly uniknout?

Firma Big Dutchman vyvinula koncepci chovu prasnic a selat ve skupinách od 3. dne po porodu. Tento zcela nový koncept nabízí mnohem více prostoru pro prasnice a selata a odpovídá přirozenému chování zvířat ve skupinách.

Každý kotec je navržen pro tři prasnice a jejich selata, přičemž 16,5 m2 je pro prasnice a 4,5 m2 pro selata. Chrániče podél stěn brání náhlému zalehnutí selat. Kmeny stromů uvnitř kotců se používají k poškrábání a pomáhají prasnicím držet se stranou. Velkorysé otvory poskytují selatům snadný přístup k prasnici. Prasnice naproti tomu nemají přístup do prostoru pro selata.

Přednosti

  • selata se mohou stýkat dříve, což snižuje zápasy o dominanci ve skupině
  • koncept je vhodný pro nekupírovaná prasata
  • selata začnou žrát z koryta prasnice brzy, což snižuje stres při pozdější výměně krmiva
  • více prostoru a tím i více pohybu vede k mnohem lepší kondici prasnic
  • snadno otevíratelné přepážky v zadní části kotce usnadňují pohyb dovnitř a ven a prasnice na sebe navzájem snadno vidí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down