14.08.2012 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov shetlandských ovcí a zpracování vlny

Shetlandské plemeno ovcí je hodnoceno jako primitivní, původní plemeno, u nás je zařazeno mezi plemena zájmová. Nejdůležitějším znakem tohoto plemene je jeho velmi jemná vlna v mnoha barvách a odstínech. Také maso shetlandských ovcí má vynikající kvalitu a je libovější než u moderních plemen.

V klimatických a přírodních podmínkách Shetlandských ostrovů žily tyto ovce více než tisíc let, proto jsou velmi odolné a adaptabilní a dobře využívají i velmi nízkou úroveň výživy, resp. pastvy.  Protože přežily staletí ve velmi  tvrdém přírodním prostředí a při špatném krmení, v lepších podmínkách velmi dobře prospívají.

 Historie i současnost

Archeologické nálezy dokazují, že primitivní soayské ovce chovali angličtí zemědělci již počátkem neolitu, tedy před více než 4,5 tisíci let. Norové, kteří se usadili ve Skotsku a na ostrovech zhruba v roce 500 n. l., přivezli s sebou své ovce a křížili je s místními. Kolem roku 1200 n. l. byly původní krátkoocasé ovce kříženy s romanovskými ovcemi a vzniklo mnoho dalších variant. V následujících letech se tyto krátkoocasé ovce v izolovaných místech rozdělily do různých plemen. Počátkem 17. století byly ručně pletené punčochy ze shetlandské vlny vyváženy z ostrovů na trhy do Holandska a Anglie. V roce 1786 zdevastoval stáda svrab a současně využívání masných plemen ovcí s hrubší vlnou mělo negativní dopad na kvalitu vlny.

Ale přesto si vlnařský průmysl na ostrovech udržel svou pověst producenta kvalitní vlny. Na počátku 20. století se začaly znovu vyrábět svetry, čepice a rukavice. V roce 1927 byla na ostrovech založena plemenná kniha Shetland Flock Book Society (SFBS). Popis a standard plemene, který byl tehdy připraven, platí dodnes.

V současné době je ve Veliké Británii plemeno shetlandské ovce ve velmi dobré situaci, a to jak z hlediska počtu, tak z hlediska splnění požadavků standardu plemene. Nejčastější zbarvení je černé, moorit (hnědé), šedé a bílé a nejčastější kresba katmoget.

 

Typická je jemná vlna

Nejdůležitějším znakem tohoto plemene je jeho vlna, která je nejjemnější ze všech původních plemen a má úžasnou paletu barev a vzorů. Existuje 11 hlavních barev a 30 uznávaných odstínů a kreseb. Pro většinu názvů barev a odstínů se používá shetlandský dialekt, pocházejícího z jazyka norn, kterým se dříve mluvilo na Shetlandech a Orknejích. Rozeznává se například barva světle šedá, šedá, bílá, moorit (červenohnědá) tmavě šedomodrá (emsket), světle šedohnědá (musket), tmavá ocelově šedá (shaela), černá, srnčí (fawn), medová či žlutohnědá (mioget) a tmavě hnědá. Třicet možných barev těla a rouna se často vyskytuje v různých kombinacích. Patří sem například gulmoget (světlý spodek těla a tmavě zbarvené rouno, mufloní zbarvení), katmoget (světle zbarvené tělo a tmavé břicho a končetiny), yuglet (obvykle světlá s tmavými skvrnami kolem očí), bleset (tmavý s bílou lysinou na čele),  smirslet (tmavá s bílými odznaky kolem nosu, na hlavě i na krku), sokket (s končetinami jinak zbarvenými než tělo), bersugget (s nepravidelnými skvrnami jiných barev na těle) a bielset (s odlišně zbarveným pruhem kolem krku).

Výběrem z barevného rouna může být vyrobena řada přirozeně barevných přízí.

Vlákna vlny shetlandských ovcí mají průměrnou tloušťku 23 mikronů. Na krku a ramenou je vlna jemnější, asi 10–20 mikronů, zatímco vlna na zadku je hrubší, asi 25 až 35 mikronů. Průměrná délka vlákna je asi 9 cm. Z jednoho zvířete se dá získat okolo 0,5 – 1,5 kg.

Vlna ze shetlandských ovcí se používá k výrobě krajky, pleteniny a tvídů.  

 

Vlastnosti a užitkovost

Ovce jsou otužilé, mohou být ve většině lokalit celoročně venku, jsou nenáročné a využijí i málo kvalitní pastevní porost, jsou proto vhodné pro udržení trvalých travních porostů.  Shetlandské ovce jsou plodné, jejich plodnost je asi 160 %, porody jsou snadné, jen zřídka je rozhodující pro chov ovcí venku. Maso je libové s vynikající chutí a nízkým obsahem tuku, vhodné i pro dietu při vysokém cholesterolu. Vlna je vysoce kvalitní, jemná, rouno je vhodné pro ruční předení. Má širokou škálu barev a odstínů, vlna se dá použít nebarvená, a tím si zachovává měkkost (barvením vlna tvrdne). Ovce mají atraktivní vzhled a mnoho barev, odstínů a odznaků, proto jsou přitažlivé pro drobnochovatele i hobby chovatele.

 

Produkce kvalitního masa

Shetlandské ovce produkují vysoce kvalitní maso s vynikající chutí a jemnou strukturou. Jako u jiných primitivních plemen se většina tělesného tuku ukládá kolem vnitřních orgánů. Maso shetlandských ovcí je proto mnohem libovější, než u moderních plemen.

Jehně se poráží v hmotnosti 10–18 kg v závislosti na výživě. Maso je libové, šťavnaté, chuťově výrazné. Shetlandské jehněčí je ideální pro rychlou přípravu. Zkuste grilování nebo smažení se špetkou česneku nebo máty. Roček nebo ročka je zvíře ve věku mezi jedním a dvěma roky a poráží se v hmotnosti 16–20 kg v dubnu či květnu. Maso může být upraveno stejně jako jehněčí a má ještě výraznější chuť. Skopové je ze zvířete staršího než dva roky a opravdoví labužníci dávají přednost masu z ovcí starých 4 nebo 5 let.

 

Chov shetlandských ovcí v Mělníku

Rodinná farma vznikla v roce 2005 v Mělníku, v části Rousovice, původně chovali zakrslé králíky, morčata, a také kozy. Vroce 2008 se majitelé, manželé Kraťukovi, rozhodli dovézt několik shetlandských ovcí z Nizozemska, a farma má nyní název „Shetlandská farma Mělník“. Importovali dvanáct různého zbarvení. Pro reprodukci se využívá přirozené plemenitby, ve stádě působí dva plemenní berani, Connor – beran linie Sweet a Bořivoj – linie Shedow. V současné době je na farmě chováno 12 ovcí a 15 jehňat, z toho 9 beránků a 6 jehniček. Pro zvýšení kvality a množství zpracovávané vlny jsou ve stádě také tří skopci, kteří mohou dosahovat až dvojnásobku produkce vlny.

Chov je zapojen do  kontroly užitkovosti, probíhá zde testace, kontrola dědičnosti užitkových vlastností a odhad plemenné hodnoty.

 

Ustájení a pastva

Během zimního období jsou zvířata ustájena volně na hluboké podestýlce s volným přístupem do výběhu, který ovce hojně využívají. Krmná dávka se skládá z adlibitního množství kvalitního sena a strouhané řepy se šrotem. Samozřejmým vybavením jsou napáječky a krmná dávka je doplněna minerálním lizem.

Na léto se celé – ostříhané – stádo ovcí, včetně všech dalších zvířecích obyvatel farmy, stěhuje na pastviny v okolí do obce Chudolazy. K dispozici je zhruba 2,5 ha pastvin, které jsou v převážné míře ve svažitém terénu a zasahují částečně do listnatého lesa. Proto si zejména beránci udržují dobrou kondici. Pastva je dávkována pomocí elektrického ohradníku, ovce mají k dispozici lehký přístřešek, který slouží jako úkryt před dlouhotrvajícím deštěm a nadměrných slunečním zářením a je do něj zakládáno i seno.Dostatečné množství čisté vody je velmi pečlivě sledováno a doplňováno.

 

Zpracování vlny

Ostříhanou vlnu zpracovává Jarmila Kraťuková spolu s vnučkami. Z nebarvené vlny pak vyrábějí různé výrobky – pletené i plstěné, jako součást šatníku, nebo pouze k dekoraci.

V průběhu letošní stříže byly ve spolupráci s katedrou speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze odebrány vzorky vlny od všech dvaadvaceti chovaných shetlandských ovcí. Z každého zvířete byly odebrány tři vzorky – z plece, boku a kýty. Podle Metodiky pro odběr a hodnocení vzorků vlny bylo provedeno měření jemnosti vlny a jeho následné vyhodnocení.

Všechny odebrané vzorky vlny byly dvacetkrát změřeny pomocí mikroskopu propojeného a výsledky byly zpracovány programem NIS-Elements AR. Došli jsme k velmi zajímavým výsledkům. Původní dovezený plemeník, beran Connor, měl vlnu odebranou z boku velmi jemnou – 22,26 μm, celkově byla vlna ale velice nevyrovnaná (plec 26,25 μm a kýta 29,80 μm). Přestože délka vlny byla ve srovnání s většinou ostatních zvířat téměř poloviční (6 cm), její množství po ostříhání dosáhlo 1,20 kg. Nejvyrovnanější vlnu měla jehnice Cecilia, narozená v roce 2011. Při roční délce vlny 10 cm a množství nastříhané vlny 1,20 kg jsme naměřili jemnost na pleci 22,97 μm, boku 24,11 μm a vlny z kýty 25,74 μm. Ze zjištěných výsledků tedy vyplývá, že vlna odchovaných ovcí je výrazně jemnější a také rozdíly mezi jednotlivými partiemi jsou nižší než u jedinců dovezených z Nizozemska.Na základě uvedených dílčích výsledků lze v každém případě konstatovat, že práce, kterou odvádějí manželé Kraťukovi na své farmě (www.ovcekozy.cz) má význam a výsledky, kterých dosahují, odpovídají pečlivé chovatelské a plemenářské práci tohoto hobby chovu.

 

Doc. Ing. Milena Fantová, CSc.,

Ing. |Lenka Nohejlová

katedra speciální zootechniky

ČZU v Praze

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down