28.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé skotu v Železných horách našli řešení

Pro Zemědělské družstvo Maleč je produkce mléka klíčovou disciplínou živočišné výroby. Ročně vyprodukovaný objem převyšující pět miliónu litrů mléka tvoří až třetinu realizovaných podnikových tržeb ve výrobě. S vylepšenou koncepcí výživy dojnic a bravurně zvládnutým odchovem jalovic se dá reálně očekávat, že aktuální užitkovost osmadvaceti litrů na dojenou krávu z produkčního stáda o šesti stech dojnicích českého strakatého skotu ještě poroste. A to i přesto, že uvedený podnik na Havlíčkobrodsku hospodaří v podmínkách CHKO a v pásmu hygienické ochrany vod.

Zemědělské družstvo Maleč hospodaří na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny v oblasti CHKO Železné hory v nadmořské výšce od 400 do 650 m s ročním úhrnem srážek 740 mm a průměrnou roční teplotou 6,17 °C. Z obhospodařované výměry 1889 ha zemědělské půdy z níž je 1350 orné půdy a 400 ha luk, má 1300 ha v chráněné krajinné oblasti a dalších 700 ha v pásmu hygienické ochrany vod. To chovatele samozřejmě limituje jak při zajištění krmivové základny, tak i v plánování ustájovacích kapacit a navazujících staveb.
V rámci provozované klasické zemědělské produkce se uvedený podnik zaměřuje na pěstování tržních i krmných plodin a dále na produkci mléka, hovězího a vepřového masa.
Aktuální počet šesti set dojnic nachází útočiště ve dvou produkčních stájích (s ustájovací kapacitou pro 360 a 240 dojnic) na farmě v Dolní Lhotce. Při dvojím dojení denně chovatelé dosahují průměrné užitkovosti 28 litrů, respektive 24 litrů na ustájenou krávu. Ročně tak dodají přes odbytové mlékařské družstvo Morava do Tatry, a. s., Hlinsko okolo pěti miliónů litrů mléka. Momentálně s obsahem složek na úrovni 4 % tuku a 3,65 % bílkovin, což se nevymyká dlouhodobému průměru.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down