23.10.2008 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelská exhibice je za dveřmi

Naposledy se ve výstavních prostorách Pražského veletržního areálu v Letňanech představili chovatelé drobných zvířat před čtyřmi roky. Tehdy na dvacáté sedmé Evropské výstavě předvedli v základních chovatelských disciplínách asi čtrnáct tisíc zvířat. Výměna zkušeností, prezentace chovatelské práce nebo pořízení chovného materiálu nadále patří k základnímu poslání i letošní celostátní výstavy drobného zvířectva s mezinárodní účastí, která od 21. listopadu obsadí na tři dny letňanský areál.

Český svaz chovatelů (ČSCH) jako pořadatel celostátní výstavy drobného zvířectva usilovně pracuje na scénáři, kterým by oslovil i širokou veřejnost. Ve veletržním areálu v Letňanech se předství nejen králíci, holubi a drůbež, ale také morčata, činčily, nutrie, kočky, okrasné a zpěvní ptáci a akvarijní rybičky. Součástí letošní vrcholné akce ČSCH jsou i doprovodné akce.
„Když jsme se bavili o tom, kde letošní celostátní výstavu drobných zvířat uspořádáme, museli jsme se vycházet z toho, že budeme potřebovat umístit přibližně 3000 králíků, 3000 holubů, 1500 až 2000 kusů drůbeže plus prostory pro nějaké doprovodné expozice i posezení. Při této úvaze jsme dospěli k závěru, že letňanský areál bude pro národní výstavu dobrou alternativou. Vrcholnou chovatelskou událost se snažíme udělat trošku jinak hned ze dvou důvodů. Za prvé v základních chovatelských odbornostech, to je chovu králíků, holubů a drůbeže, máme přislíbenou účast zahraničních chovatelů. Zvláště Němci jsou na svých akcích zvyklí na to, že si u povídání o svých chovancích mohou něco sníst nebo i vypít, a to třeba i za doprovodu živé dechovky. Mezi jednotlivými expozicemi proto chceme dát větší prostor občerstvení a místu k oddechu. Výstavou bychom dále chtěli oslovit i širokou návštěvní obec. To znamená nejen specialisty, tedy chovatele, ale také rodiny s dětmi se vztahem k přírodě. Vedle zvířat v tradičních chovatelských disciplinách proto chceme nabídnout vše, co se na dvorcích nebo bytových prostorách v hobby provedení chová, okrasnými ptáky počínaje a akvarijními rybičkami konče. Chovatelskou část bude doplňovat bohatý doprovodný program s řadou akcí, kterými bychom chtěli oslovit zejména děti a mládež. Jednou z nich je například našim návštěvníkům již známý králičí hop, jako novinku potom představíme slepičí fotbal. Pro děti budou připravené různé soutěže, dospělým návštěvníkům mimo jiné nabídneme také ukázky tradiční venkovské řemeslné domácí výroby,“ uvedl pro týdeník Zemědělec předseda Ústředního výboru ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl.

Pestrá paleta zvířat
Základ národní výstavy budou tvořit samozřejmě králíci, okrasní, užitkoví i poštovní holubi, velká, zdrobnělá, zakrslá hrabavá i vodní drůbež, perličky, krůty a křepelky. V základních chovatelských odbornostech tak bude přirozeně nejvíce vystavovatelů. Prezentaci domácích chovatelů rozšíří ještě odchovy kolegů ze sousedních zemí, z Německa to budou chovatelé ze Saska a Bavorska, dále potom z Rakouska, Slovenska, Maďarska a pravděpodobně i z Polska.
Králíci se budou vystavovat ve čtyřčlenných kolekcích i jednotlivě, stejně jako holubi a drůbež. V rámci výstavy proběhne uznávací řízení o přiznání plemenných chovů holubů, což je samo o sobě dostatečným argumentem hovořícím o kvalitě předvedených zvířat.
„K uznávání plemenných chovů se hlásí okolo osmdesáti chovatelů, kteří musí splňovat přísná kritéria. Například musí dát dohromady osm kusů holubů zpravidla jednoho plemene, barvy a kresby. Z nich musí být nejméně dvě starší holubice. Samozřejmostí jsou ověřené rodokmeny organizací, která chovateli vydala registrační kroužky. V rámci plemene půjde rozhodně o špičková zvířata,“ upřesnil předseda ČSCH.
Stejně jako každá velká výstava nabídne i ta letošní širokou paletu plemen hned s několika chovatelskými raritami. K vidění budou jak velká plemena králíků s hmotností okolo devíti, deseti kilogramů, tak kiloví zakrslíci ve dvaceti barevných rázech. Obdobně i u holubů bude možné obdivovat římany s rozpětím 1,20 až 1,30 i malé holoubky, jako například rejdiče.
Prostor dostanou stále populárnější morčata krátkosrstých i dlouhosrstých plemen. Z kožešinových zvířat se představí nutrie, které se díky konání speciální IX. Středoevropské výstavy kožešinových zvířat v Holicích na poslední chovatelskou událost roku nedostaly, a činčily.
„Plánujeme ještě některé menší ukázkové expozice, například s exoty a kanáry nebo rybičkami. V sobotu pražská organizace ČSCH zajišťuje výstavu koček, na které představí asi 120 chovanců,“ doplnil Ing. Kratochvíl.

Králičí hop a slepičí fotbal
V doprovodných aktivitách letňanskou chovatelskou výstavu zpestří také naší veřejnosti známý „králičí hop“, který je oblíbený u sousedů z Německa. Na ploše čtyřiadvaceti metrů čtverečních s dvanácti překážkami se mezi sebou utkají králíci i několika plemen; podle cvičitelů patří k nejuniverzálnějším čtyřnohým závodníkům menší a zakrslá plemena, například rexové. Obdobou sportovního zápolení u další základní chovatelské discipliny – drůbeže je slepičí fotbal. Dva mančafty slepic, v tomto případě tmavé a bílé hedvábničky, zápolí na hřišti o velikosti třikrát pět metrů o tukovou kouli se zrny, která nahrazuje klasický míč.
„Smyslem našeho snažení je podchytit zájem dětí a mládeže, která v posledních letech inklinuje k nenáročným oddechovým aktivitám, jako jsou například počítačové hry. Stále obtížněji získáváme nové členy z řad již zmiňované věkové kategorie. Tato výstava by měla ukázat, že i chovatelství může mladého člověka naplnit,“ řekl na závěr předseda Ústředního výboru ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down