19.12.2008 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelské dožínky tečkou sezóny

Celostátní výstavy drobného zvířectva již tradičně bývají vyvrcholením chovatelské sezóny. Nejinak tomu bylo i při letošní prestižní chovatelské akci, která se uskutečnila vloni v letňanském veletržním areálu. Na rozdíl od předchozích ročníků ale organizátoři posledních chovatelských dožínek připravili zajímavou podívanou nejen pro chovatelskou obec.

Poslední akce ze seriálu národních výstav měla díky pozměněné koncepci opravdu široký záběr. Na své si přišli nejen králíkáři, holubáři nebo drůbežáři, jež se mohli těšit z rozmanitosti více než pěti tisíců zvířat vystavených v tradičních chovatelských disciplinách, o kterou se zasloužili i zahraniční chovatelé ze Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa. Také zájemci o kožešinová zvířata měli možnost po dlouhé době vidět početnou kolekci nutrií a činčil. Obdivovatele drobných hlodavců pak jistě nezklamala expozice morčat s řadou zajímavých plemen.

Doprovodné expozice
Dostatečný prostor k prezentaci dostali i chovatelé papoušků a drobných exotů. V pestré kolekci byly z větších papoušků k vidění například kakadu žlutočečelatý nebo papoušek šedý žako. Z méně známých druhů to byl jihoamerický amazónek černotemenný, pěkná byla kolekce i několika asijských druhů alexandrů (velkých, malých čínských, vousatých a rudohlavých), stejně jako několika druhů australských papoušků – z těch vzácnějších rozhodně loriů mnohobarvých, ze známějších pak rozel, neofém a samozřejmě andulek. V kolekci drobných exotů se vedle několika druhů pěvců čeledi astrildovitých, snovačovitých nebo pěnkavovitých představili také drobní holoubci nebo mutační čínské křepelky. Chovatelé harckých kanárů měli samostatnou expozici, ve které dominovalo několik klícek s ptáky chovanými kvůli výjimečnému zpěvu.
Svůj prostor měli také akvaristé, kteří zájemcům udělovali rady na téma jak založit akvárium, které by splňovalo jak kritéria ideální nádrže pro ryby, tak zajímavého bytového doplňku. Terarijní koutek byl pro mnohé dětské návštěvníky jedinečnou příležitostí k pohlazení hada, konkrétně hroznýše královského stejně, jako asistence při krmení vystavených plazů, respektive hadů a želv.

Chovatelské potřeby i suvenýry
Mezi jednotlivé expozice s živými zvířaty byly nenásilně rozmístěné i stánky s nabídkou nejrůznějších chovatelských potřeb, krmivem počínaje a nezbytnou odbornou literaturou konče. Mimo tohoto sortimentu se na stáncích nabízely také rozličné upomínkové a dárkové předměty a samozřejmě občerstvení.
Zatímco zejména starší návštěvníci se shromažďovali u tribuny, na které za neustálého vířivého pohybu zpívala neznámá interpretka tradiční šlágry snad všech žánrů, děti v kouzelném lese objevovaly umně zhotovené loutky známých strašidýlek – čertů, čarodějnic, skřítků nebo vodníků. Byli to opět nejmladší návštěvníci, kteří vydrželi až do konce zvířecího show, o něž se postarala skupina cvičených králíků, jež zdatně zdolávala miniparkur.
Zpestření přineslo i setkání nositelů zvířecích příjmení, respektive těch, jež mají souvislost s chovem drobných zvířat. Nebývá totiž obvyklé aby se na jednom místě setkalo hned několik pánů a paní Holoubkových, Holubových, Kohoutových, Králíkových a jim podobných jmen, odvozených od konkrétního druhu zvířat. Při této příležitosti se o dobrou zábavu se postaralo i několik celebrit se zvířecím příjmením – Karel Voříšek, Ester Kočičková, Jaroslav Čejka, JUDr. Tomáš Sokol a Wabi Daněk.
Na závěr se dá konstatovat, že záměr se hlavnímu organizátoru celostátní výstavy – jímž nebyl nikdo jiný než Český svaz chovatelů – vydařil. A to nejen podle návštěvnosti, ale zejména struktury návštěvníků, mezi nimiž byla i početná skupina rodin s dětmi. Nezbývá než chovatelům přát, aby takhle otáčet kormidlem směrem k mládeži a dětem mohli po celý rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down