Nákazová situace v tuzemských chovech ovcí a koz je momentálně bezproblémová. Přestože se v České republice neevidují žádné nebezpečné nákazy malých přežvýkavců, vzhledem k vývoji v některých evropských zemích jsou preventivní opatření na místě. Znepokojení vyvolává zejména výskyt neštovic ovcí a koz v Řecku a Turecku, odkud navíc hlásí několik desítek ohnisek moru malých přežvýkavců. V našich zeměpisných šířkách představuje riziko také katarální horečka ovcí (bluetongue).
Vzhledem k bezproblémové nákazové situaci v chovech ovcí a koz nedošlo v porovnání s předchozím rokem ani k žádným změnám v Metodice kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2018. Česká republika je úředně prostá, respektive bez výskytu brucelózy (vyvolanou jak Brucella melitensis, tak i Brucella ovis), dále moru malých přežvýkavců (peste des petits ruminants), neštovic ovcí a koz (sheep and goat pox), katarální horečky ovcí (bluetongue) a konečně slintavky a kulhavky (foot and mouth disease).
„Na mnoha místech v Evropě je však situace zcela odlišná. Například s brucelózou se potýkají v Itálii, kde vykazují čtyři ohniska, šestačtyřicet ohnisek moru malých přežvýkavců hlásí Turecko, kde mají problém i s neštovicemi ovcí a koz v podobě osmasedmdesáti ohnisek, ale také se slintavkou a kulhavkou s vykazovanými 183 ohnisky. Pravděpodobně z Turecka, kde se nedaří nákazovou situaci zvládnou i kvůli chybám v evidence, se neštovice rozšířily také do Řecka, kde mají patnáct ohnisek. Asi nejhorší je nákazová situace u katarální horečky ovcí, respektive 1 219 ohnisek mají ve Francii, 1 027 ohnisek v Itálii, tři ohniska v Chorvatsku, dvě ohniska v Portugalsku, tři ohniska ve Španělsku a jedno ohnisko v Řecku. Přitom status země úředně prosté této nákazy lze udělit až po dvou letech od potvrzení posledního ohniska,“ informoval ředitel Státní veterinární správy MVDr. Zbyněk Semerád.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.