Chřipka ohrozila tuzemskou produkci vajec

V komerčním chovu nosnic v obci Brod nad Tichou na Tachovsku se ptačí chřipka rozšířila do dalších částí hospodářství. Z toho důvodu Státní veterinární správa rozhodla utratit všech 750 tisíc nosnic. Vzhledem k tomuto množství slepic jde o logisticky velmi náročnou akci, která bude vyžadovat spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, chovatelem i asanačními podniky.

 

Již od 3. ledna probíhá ve velkochovu v Brodu nad Tichou náročné utrácení nosnic v jedné ze tří hal, kde se původně nacházelo asi 220 tisíc nosnic. I přes přijatá opatření a vynaložené úsilí se nepodařilo zabránit šíření vysoce nakažlivého onemocnění drůbeže do zbývajících dvou hal. Proto se na uvedené farmě přistoupilo k utracení všech 750 tisíc nosnic. Jen tak mimochodem to představuje 15 % z celkových pěti miliónů slepic evidovaných v komerčních chovech. To se samozřejmě promítne do navýšení spotřebitelských cen konzumních vajec. Doba trvání krizového stavu se pak bude odvíjet od toho, zda podnik bude mít k naskladnění již hotové osmnáctitýdenní kuřice nebo je bude muset teprve odchovat. Kvůli ptačí chřipce je však nedostatek kuřic v celé Evropě.

Ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému veterináři zahájili utrácení slepic zaplynováním haly. Avšak vzhledem k náročnosti důkladného utěsnění ventilačních otvorů nakonec přistoupili k usmrcování oxidem uhličitým v odvozových kontejnerech. Ukončení nezbytných prací je naplánováno na příští sobotu 14. ledna. Vzhledem k potvrzenému subtypu H5N1 přenosného na člověka museli všichni zúčastnění dodržovat přísná hygienická opatření. V souvislosti s aviární influenzou se jedná o největší akci za posledních šestnáct let, kdy se ptačí chřipka v tuzemských komerčních chovech vůbec potvrdila. Kromě zhruba 13 tun živočišného odpadu z utracených slepic se také musí bezpečně zlikvidovat více než šedesát miliónů konzumních vajec. Podle informací SVS je asanační kapacita dostatečná.  

Nákazová situace v tuzemsku je velmi vážná. Jen během prosince SVS vyhlásila deset ohnisek ptačí chřipky. Bohužel, tempo, jakým nová ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje. Aktuálně nejnovější čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže v obci Újezdec u Luhačovic v okrese Uherské Hradiště. Kvůli výskytu ohnisek ptačí chřipky napříč republikou se dá podle SVS očekávat, že počet potvrzených případů aviární influenzy se bude zvyšovat.*

 

Výpadek produkce vajec na farmě v Brodu nad Tisou se pravděpodobně promítne do cen konzumních vajec
Většina z pěti miliónů komerčně chovaných slepic je v uzavřených halách v obohacených klecích
Podle resortní statistiky ministerstva zemědělství se komerční chovy podílí na celkovém objemu 2 460 milionů vyprodukovaných vajec více než ze 70 %

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down