Chtějí vaše děti vlastní zvířátko? Dovolte jim to, naučí se spoustu věcí

Každé dítě jednou dospěje do věku (a většinou je to okolo 6 let), kdy začne prosit o svého vlastního zvířecího kamaráda. Někdy je to pejsek, jindy kočička a někdy třeba křeček. Pokud nemáte velmi vážné důvody, proč jejich žádosti nevyhovět, dovolte jim to. Mnohé se díky tomu naučí.

Nepodceňte fázi příprav

"Já ho ale venčit nebudu!" "A nemysli si, že mu budu čistit klec!" "V žádném případě je nebudu krmit!" Poznáváte se v některé z těchto vět? Je v pořádku, že při první zmínce o malém kamarádovi do domu neskáčete zrovna dvakrát radostí a vidíte všechny možné nástrahy, které jeho přítomnost u vás doma může mít. Vaše dítko to má ale úplně naopak - je samozřejmě nadšené! Najděte si spolu čas, kdy si všichni doma sednete a konstruktivně se o novém přírůstku pobavíte. Dítě musí vědět, jaká zodpovědnost ho čeká. Tímto postupem mu ale ukážete mnohem víc. Třeba to, jak je důležitá diskuze a to, dát prostor ostatním pro jejich názor.

Pokud máte doma opravdu malé dítko, čtěte mu o vybraném zvířátku informace, seznamte ho s tím, jak se o něj správně postarat. Veďte ho k vlastní zodpovědnosti. Pokud už umí číst samo, pořiďte mu literaturu a bavte se s ním o tom, co se dozvědělo. Společně si můžete také pustit dokument, ať máte lepší představu. Dítko se tak učí nezanedbávat fázi přípravy a zjišťovat si informace předem, což je velmi důležité!

Vítej doma, zodpovědnosti

Od chvíle, kdy si společně kývnete na nového mazlíčka, zapojte dítko do procesu. Ať si klec pro křečka vybere, ať nakoupí žrádlo a vše, co bude potřeba. Samozřejmě mu asistujte a nenechte ho na holičkách. Vše vybírejte společně, ukazujte dítěti, že jeho názor má váhu a zkoušejte, co dokáže samo vymyslet a k nákupu se postavit. Procvičujete jeho koncepční myšlení.

V této fázi si také stanovte, jaké konkrétní povinnosti z chovu pro dítě vyplývají. Jak často musí chodit pejska venčit, kolikrát týdně musí krmit rybičky nebo čistit klec. Malým dětem můžete pomoci tím, že jim vytvoříte přehledný rozvrh, aby si dokázaly lépe hlídat, kdy mají co dělat. Pokud náhodou zapomenou, nepeskujte je a nevyčítejte jim to, jsou to přeci jenom ještě děti. Naopak, zkuste je podporovat v tom, aby nezapomínaly a aby pro ně péče o jejich mazlíčka byla radostí!*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down