12.02.2021 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytré krmení u prasat ve výkrmu

Z ekonomických analýz vyplývá, že nejvyšší položkou v chovech prasat jsou náklady na krmení. Zejména u zvířat ve výkrmu se hledají řešení, která by zefektivnila finální produkci. Přitom se pozornost zdaleka nevěnuje jen náhradním zdrojům drahých bílkovinných krmiv, ale také vývoji čím dál sofistikovanějších systémů krmení. Na trhu je již několik počítačem řízených automatických krmných stanic, které při zohlednění fyziologických potřeb prasat umožňují optimalizovat spotřebu krmiva. Technologie Nedap, dodávaná firmou ACO FUNKI, současně třídí prasata podle požadované hmotnosti, zvyšuje produktivitu práce a zajišťuje nadstandardní pohodu zvířat, což se odrazí v dobrém zdraví prasat i v kvalitě produkce.

Technologickou novinku Nedap „PorkTuner jsme měli možnost vidět na vlastní oči na rodinné farmě Ing. Oldřicha Horáka v Čejči na Hodonínsku. V rámci technologické rekonstrukce ji do stájí pro výkrm prasat nainstalovala dodavatelská firma ACO FUNKI A/S.
Krmná selekční stanice je určena pro velké skupiny od 250 do 600 kusů prasat v kotci. Kotec rozděluje na dvě oddělení, a to pro lehčí a těžší prasata. Do příslušných oddělení se roztřiďují na průchozí váze, přes níž prasata procházejí cestou ke krmení. Prasata s nižší hmotnosti (50 % z celkového počtu zvířat) jsou nasměrována do krmného prostoru, kde jsou skupinová samokrmítka s koncentrovanější suchou krmnou směsí. Naproti tomu prasata s vyšší živou hmotností jsou vpuštěna do oddělení, kde se jim předkládá suchá krmná směs o nižší koncentraci živin. Cílem je postupně vytvořit hmotnostně vyrovnané skupiny prasat v kotci. Pokud by prasata měla ušní identifikační čipy, třídící systém může rozhodovat o jejich nasměrování do krmných prostor podle aktuálního přírůstku a v případě, že nedosahují nastavenou hodnotu, program chovatele upozorní. Na konci výkrmu stanice vytřídí prasata určená na porážku podle nastaveného rozmezí porážkové hmotnosti.
„Vzhledem k tomu, že princip fungování tohoto systému je založený na oddělení místa krmení a napájení, jsou napáječky umístěny vždy mimo krmné prostory. Jejich počet je však v souladu s počtem prasat v kotci. Přestože to na první pohled vypadá jako nevýhoda, pohybová aktivita prasat současně stimuluje jejich metabolismus, což má mimo jiné pozitivní vliv na jejich tělesnou kondici. Pro chovatele je velmi důležité vědět, že technologii Nedap „Pork Tuner“ lze využít i do rekonstruovaných objektů pro ustájení prasat, kde se dá přizpůsobit rozměrovým parametrům stáje a počtu ustájených zvířat. Vyzdvihl bych i rychlé vyhledání a selekci prasat se změnami zdravotního stavu, které se projevují snížením příjmu krmiva a vody. Je to cesta, jak posunout úroveň welfare a zdraví v chovu, ale i kvalitu produkce dopředu. Právě o podmínky v jakých byla zvířata chovaná se spotřebitel stále více zajímá, protože dobré podmínky jsou předpokladem kvalitní produkce. S tím souvisí i doprava zvířat na jatky a doba, za jakou se maso dostane k zákazníkovi,“ doplnil doc. MVDr. Pavel Novák, CSc., který v rámci řešení výzkumných úkolů s farmou v Čejči dlouhodobě spolupracuje.
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down