Inteligentní chov je v současné době módním slovem. V podstatě je to kombinace nových technologií a pozorovacích technik ve spojení s vědou o údajích ke zlepšení zdraví, dobrých životních podmínek a biosekurity drůbeže, jakož i efektivnosti podniků. Chytrým chovem se také povede dosáhnout pokroku o několik let dříve v oblastech, které jsou pro spotřebitele důležité, jako je udržitelnost a vliv na životní prostředí a transparentnost potravinového řetězce.
Pokrokové nejnovější technologie
Vzdálené monitorování – ChickenBoy
Stropní monitorovací systém hledá uhynulá kuřata, příliš vlhkou podestýlku, výkyvy teplot, neobvyklé chování související s možným onemocněním a další údaje. Farmář může sledovat vše z domova na počítači nebo chytrém telefonu.
Robotické sběrače vajec
Sběrače vajec používají řadu senzorů k vyhledání a sběru vajec i bez rušení slepic.
Kamery CCTV
S kamerami vybavenými termovizní kamerou se dá zajistit rovnoměrná teplota ve stáji, ale jsou schopné upozornit i na na dravce nebo vetřelce v chovu.
Robot zvedá kuřata
Je důležité, aby kuřata nezůstávala na místě, ale hýbala se. Robot se pohybuje kolem haly a využívá náhodných světel a zvuků, aby se kuřata rozběhla a udržovala se na nohou. Účelem náhodnosti je zabránit tomu, aby si drůbež na zařízení příliš zvykla.
Inteligentní osvětlení
S digitálním ovládacím panelem připojeným k inteligentní mřížce osvětlení se dá replikovat denní a noční cyklus, a to včetně večera a úsvitu, s postupnými změnami, s nimiž by se ptáci setkávali venku.
Automatické čištění a kontrola prostředí
Roboty mohou vyčistit a vydezinfikovat haly a dokonce provzdušňovaly podestýlku. Umí měřit teplotu, vlhkost a koncentraci oxidu uhličitého a amoniaku.
Automatizace krmení
Metabolické roboty mají systém, který řídí krmné linky a upravují umístění a četnost krmení na základě toho, kde jsou kuřata či slepice. Využívají světla a zvuku k tomu, aby plnily krmítka. Tento systém dosáhl nejlepších výsledků u brojlerů.*