Chytrý chov drůbeže už v blízké budoucnosti

Inteligentní chov je v současné době módním slovem. V podstatě je to kombinace nových technologií a pozorovacích technik ve spojení s vědou o údajích ke zlepšení zdraví, dobrých životních podmínek a biosekurity drůbeže, jakož i efektivnosti podniků. Chytrým chovem se také povede dosáhnout pokroku o několik let dříve v oblastech, které jsou pro spotřebitele důležité, jako je udržitelnost a vliv na životní prostředí a transparentnost potravinového řetězce.

Pokrokové nejnovější technologie

Vzdálené monitorování – ChickenBoy

Stropní monitorovací systém hledá uhynulá kuřata, příliš vlhkou podestýlku, výkyvy teplot, neobvyklé chování související s možným onemocněním a další údaje. Farmář může sledovat vše z domova na počítači nebo chytrém telefonu.

Robotické sběrače vajec

Sběrače vajec používají řadu senzorů k vyhledání a sběru vajec i  bez rušení slepic.

Kamery CCTV

S kamerami vybavenými termovizní kamerou se dá zajistit rovnoměrná teplota  ve stáji, ale jsou schopné upozornit i na na dravce nebo vetřelce v chovu.

Robot zvedá kuřata

Je důležité, aby kuřata nezůstávala na místě, ale hýbala se. Robot se pohybuje kolem haly a využívá náhodných světel a zvuků, aby se kuřata rozběhla a udržovala se na nohou. Účelem náhodnosti je zabránit tomu, aby si drůbež na zařízení příliš zvykla.

Inteligentní osvětlení

S digitálním ovládacím panelem připojeným k inteligentní mřížce osvětlení se dá replikovat denní a noční cyklus, a to včetně večera a úsvitu, s postupnými změnami, s nimiž by se ptáci setkávali venku.

Automatické čištění a kontrola prostředí

Roboty mohou vyčistit a vydezinfikovat haly a dokonce provzdušňovaly podestýlku. Umí měřit teplotu, vlhkost a koncentraci oxidu uhličitého a amoniaku.

Automatizace krmení

Metabolické roboty mají systém, který řídí krmné linky a upravují umístění a četnost krmení na základě toho, kde jsou kuřata či slepice. Využívají světla a zvuku k tomu, aby plnily krmítka. Tento systém dosáhl nejlepších výsledků u brojlerů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down