V podmínkách Vysočiny mají luskovinoobilné směsky ve výživě skotu velký význam. Pro chovatele Zemědělského družstva Lukavec, pro něž je chov skotu jedním ze dvou stavebních kamenů živočišné výroby, směsky představují univerzální krmivo, které se podle slov jeho předsedy Ing. Františka Koubíka dá využít u všech kategorií skotu.
Zemědělské družstvo Lukavec hospodaří v povodí řeky Želivky ve třetím ochranném pásmu v nadmořské výšce 550 až 600 metrů na 2650 ha zemědělské půdy. V živočišné výrobě se podnik na Pelhřimovsku se sto zaměstnanci zaměřuje na výrobu mléka a vepřového masa, kterou doplňuje jatečná produkce z chovu skotu bez tržní produkce mléka.
„Směsky jsme začali dělat z toho důvodu, že jsme se potřebovali dostat jednak na určitý objem pro zajištění krmení a jednak jsme krmnou dávku potřebovali obohatit o bílkovinné zdroje krmiv. Výnosy jsou závislé na počasí, které významnou měrou rozhoduje o tom, jak podsev naroste. Ve vlhčím roce je výnos píce samozřejmě vyšší. Běžně se pohybujeme v rozmezí od 25 do 30 tun z hektaru. Luskovinoobilné směsky jsou univerzální krmivo, které se dá využít u všech kategorií skotu. A když se včas sklidí, tak na podzim můžete z hektaru získat ještě okolo 15 tun jetele nebo jetelotrávy,“ řekl v úvodu na adresu tohoto zdroje objemných krmiv Ing. Koubík.*
Více se dočtete v březnovém číslu časopisu Krmivářství