18.11.2015 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cílem udržitelný chov ryb

Stávající produkce ryb je posledních dvacet let stabilní a odpovídá objemu okolo 20 tisíc tun. V současných podmínkách stupňujících se požadavků na ochranu životního prostředí se však možnosti jejího zvýšení v rybnících prakticky nenabízejí.

 

K zajištění rovnoměrných dodávek sladkovodních ryb na tuzemský trh v požadovaném sortimentu je nezbytné rozvíjet jak tradiční formy akvakultury, tak podpořit zavádění moderních intenzivních chovných systémů, podporovaných Evropskou unií. O alternativách, které by domácím producentům pomohly zvýšit konkurenceschopnost na trhu, jsme hovořili s Ing. Pavlem Pojerem, ředitelem odboru Řídící orgán OP Rybářství z MZe.

V prognóze předpokládaného vývoje sektoru akvakultury v České republice do roku 2024 se s recirkulačními systémy intenzivního chovu ryb již počítá. Máte alespoň rámcovou představu o tom, kolik těchto nových kapacit vznikne a o kolik se navýší objem vyprodukovaných ryb?

Víceletý národní strategický plán pro akvakulturu, který je koncepcí MZe v akvakultuře pro Českou republiku do roku 2024 a byl schválen vládou ČR v říjnu 2014, navrhuje tři varianty nárůstu celkové produkce ryb v ČR za období let 2012–2024. Velmi optimistická varianta představuje roční nárůst celkové produkce ryb v ČR o 2,4 % ročně v souladu s prognózou OECD-FAO a produkci v nových speciálních rybochovných zařízeních v roce 2024 ve výši 5 100 tun. Konzervativní varianta představuje roční nárůst celkové produkce ryb v ČR o 1,5 % ročně a produkci 3800 tun v roce 2024. Realistická varianta představuje roční nárůst celkové produkce ryb v ČR o 0,75 % ročně a produkci 1800 tun v roce 2024. Nárůst celkové produkce ryb v ČR do roku 2024 lze zajistit zejména prostřednictvím vybudování nových intenzivních recirkulačních akvakulturních systémů, které doplní produkci kapra a doplňkových druhů ryb z tradičního rybníkářství. Odhaduji, že budou rozšířeny již existující chovy v recirkulačních systémech a vybudovány jednotky až desítky recirkulačních systémů nových.*

Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down