30.04.2008 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cimbálovka mezi stroji

Je prokázáno, že vedle skladby živin ovlivňuje nutriční hodnotu krmných směsí také jejich fyzikální struktura. Informace nejen o různých úpravách zrna mohli zájemci získat v expozici firmy ROmiLL. Každý návštěvník brněnského veletrhu měl také příležitost zazpívat si s cimbálovkou Grajcar.

Návštěvníci veletrhu si mohli u firmy ROmiLL prohlédnout například posklizňové linky nebo bubnovou čističku obilí Denis. V další části expozice zaujaly stroje určené pro zpracování vlhkého zrna.
Na válcových šrotovnících ROmiLL S lze vyrábět veškerý sortiment krmných směsí, téměř pro všechny druhy a kategorie zvířat, včetně jemnostně nejnáročnějších směsí pro odstavená selata. Větší částice neovlivní negativně produkční účinnost u prasat a nezanechají patologické změny na sliznici zažívacího traktu. Jemný šrot sice o něco zvyšuje stravitelnost některých živin u prasat, ale zase ne o tolik, aby se to vyplatilo s přihlédnutím ke zvýšeným nákladům na šrotování. Nepatrný podíl moučných a prachových frakcí kupříkladu u dojnic snižuje výskyt zdravotních a dietetických poruch.
Ekonomický tlak na zlevnění výroby živočišných produktů vede k využívání méně nákladné koncentrované energie z čistého zrna, sklízeného a zpracovaného při vyšší vlhkosti, které lze využít jako vysoce hodnotné krmivo především u skotu a prasat.
Všechny typy drtičů vlhkého zrna od firmy ROmiLL jsou technologickým článkem metody dělené sklizně vlhkého zrna a jeho silážování. Používají se u kukuřice, ale také u vlhkého zrna různých druhů obilovin, zejména v chladnějších oblastech, kde úroda nedozrává.
Zrno, vymlácené sklízecí mlátičkou, drtič zpracuje a nakonzervuje. Přitom odlišné požadavky na strukturu zrna pro skot a pro monogastrická zvířata jsou řešeny nastavením parametrů drtiče. Tak upravený produkt s optimální vlhkostí 30 až 40 % je při maximálním vytěsnění vzduchu uskladněn – nejčastěji lisováním do vaků.
Krmivo, zpracované tímto způsobem, obsahuje více vodorozpustných cukrů, je lépe stravitelné a má vyšší využitelnost rozpustného dusíku. Optimalizuje poměr škrobu v bachoru a tenkém střevě, čímž snižuje výskyt bachorové acidózy.
„Spotřeba nafty je u válcového drtiče o 1,2 l/t nižší než u kladívkového o stejné výkonnosti,“ říká manažer střediska krmivářských strojů Martin Vopálka. V případě kukuřice, u které je výnos zrna z hektaru o 50 až 100 % vyšší než u obilovin, lze podle jeho slov danou metodou dosáhnout bezkonkurenčně nejnižších nákladů. V podmínkách a cenových relacích České republiky při výnosu kolem 9 t/ha činí náklady podle druhu konzervantů 400 až 500 Kč/t. Úspory v důsledku vyřazení sušení zrna jsou 600 až 1000 Kč/t. V souhrnu metoda přináší úsporu nákladů zhruba 1000 Kč/t.
Společnost ROmiLL podle vyjádření Martina Vopálky zabezpečuje i kompletní služby pro sklizeň, dodávky vaků, konzervantů atp.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down