15.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína detekovala virus HPAI H5N8

Poprvé byl v čínské provincii Šaan-si zjištěn H5N8 viru vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI) po masovém úhynu volně žijících ptáků. V Iráku a na Tchaj-wanu byly potvrzeny nové případy HPAI u drůbeže. Ztráty nosnic v Jižní Koreji od doby původních ohnisek nadále způsobují nedostatek a vysoké ceny vajec. Z Číny přichází zpráva o další lidské infekci virem chřipky ptačího původu.

Po masovém úhynu vodních ptáků v přírodním parku v Shaanxi testy v Číně odhalily poprvé v provincii detekci varianty viru HPAI H5N8.  Podle oficiální zprávy čínských orgánů Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) zemřelo na konci května v národní přírodní rezervaci Hongjiannao více než 4200 potápek. Toto hejno potápek se nacházelo v blízkosti města Erlintu v oblasti Yulin na severu provincie Šaan-si, která je součástí severozápadní Číny. Po potvrzení infekce zahájily úřady podle čínského ministerstva zemědělství nouzové postupy. Ty zahrnovaly odstranění mrtvých ptáků a dezinfekci okolí. Poslední epidemie HPAI je letos v Číně zatím sedmá, uvádí ministerstvo. Všechny případy byly zjištěny u volně žijících ptáků. Minulý měsíc byla stejná varianta viru poprvé zjištěna v tibetské autonomní oblasti, také u volně žijících ptáků.

V Iráku byla hlášena epidemie farmy

Přítomnost podobné varianty viru H5N8 HPAI byla potvrzena počátkem tohoto měsíce v jiném hejnu drůbeže v Iráku. Z přibližně 60 000 kusů drůbeže na farmě v Safwanu uhynulo 45 000 a zbytek byl podle zprávy OIE utracen. Postižená farma se nachází v gubernátu Basrah na jihovýchodě Iráku poblíž hranic s Kuvajtem. Od začátku roku 2021 došlo v Iráku ke třem ohniskům HPAI spojeným s tímto podtypem viru. Dřívější ohniska byla v centrálním gubernátoru Saladinu. Celkem se to týkalo více než 260 000 kusů drůbeže.

Tchajwanská jatka detekují případy HPAI

Od začátku března do poloviny května odhalila šetření na drůbežích jatkách v Tchaj-pej tři případy, které byly pozitivní na variantu viru HPAI H5N2. Podle zprávy OIE patřila každá z nich mezi malou skupinu sedmi až jedenácti kuřat. Všech 28 jatečných těl bylo zničeno v zařízení ve čtvrti Wanhua. Po loňské čtyřměsíční přestávce byla tato varianta viru znovu zjištěna mezi tchajwanskou populací drůbeže v srpnu 2020. Od té doby bylo oficiálně zaznamenáno pět ohnisek nákazy. Více než 800 ptáků uhynulo a více než 14 000 bylo utraceno, aby se zastavilo další šíření infekce.

Ptačí chřipka v Japonsku

Od doby, kdy se virus HPAI H5N8 vrátil do země počátkem listopadu loňského roku, japonský veterinární orgán potvrdil OIE 65 ohnisek. Počet přímo zasažené drůbeže nyní činí více než 9,972 milionu. Podle nejnovějších zpráv z Japonska bylo utraceno dalších 164 kusů drůbeže. Jednalo se o tři nosnice na farmě v prefektuře Mijazaki zasažené chorobou v lednu a 161 nosnic v jiném zařízení v Ibaraki, kde byla HPAI potvrzena počátkem února. Omezení v těchto zařízeních byla zrušena 3. března, respektive 10. března.  Poslední japonská epidemie byla potvrzena 13. března. Zasaženo bylo hejno 77 000 nosnic ve městě Hago v prefektuře Točigi. Po vyskladnění a dezinfekci byla omezení na tomto hospodářství podle poslední zprávy OIE 10. dubna zmírněna.

Dovoz vajec v Jižní Koreji vzrostl

Na začátku tohoto měsíce ministerstvo zemědělství oznámilo, že během června povolí dovoz 50 milionů vajec. To je o 10 milionů více než v každém ze dvou předchozích měsíců. Aby se však stabilizovaly dodávky a ceny po sérii dřívějších ohnisek HPAI, tisková agentura Yonhap uvádí, že toto číslo bylo nyní za měsíc zvýšeno na 70 milionů. Oznámil to minulý týden tamní ministr financí. Vysoké ceny vajec patří mezi faktory, které jsou v zemi minulý měsíc viněny z vysoké inflace cen potravin. Jižní Korea letos zatím zvýšila dovoz o více než 100 milionů vajec, aby zmírnila jejich pokračující nedostatek. Ačkoli v hejnech drůbeže v zemi nebyly po dobu více než dvou měsíců zjištěny žádné nové případy HPAI, počet nosnic se z dřívějších ohnisek ještě plně nezotavil.  Od listopadu 2020, kdy HPAI zasáhla Jižní Koreu, bylo potvrzeno 109 ohnisek nákazy. Jednalo se přímo o téměř 10,26 milionu drůbeže – 22 000 úhynů a 10,24 milionu utracení.

Nový lidský případ chřipky A(H5N6) v Číně

Počátkem tohoto měsíce čínská Národní zdravotnická komise oznámila Světovému zdravotnickému organizaci (WHO) jeden nový případ lidské infekce virem influenzy ptáků A(H5N6). Pacientkou byla 49letá žena z Čcheng-tu v provincii S'-čchuan. Její příznaky začaly 13. května a 16. května byla přijata do nemocnice s těžkým zápalem plic. Její současný stav není hlášen. Ačkoli je tento virus spojen s drůbeží, tento pacient neměl jasnou anamnézu kontaktu s ptáky. Mezi její blízkými kontakty nejsou žádné další případy.

Od roku 2014 bylo WHO v oblasti západního Tichomoří hlášeno 32 laboratorně potvrzených případů infekce člověka virem chřipky A(H5N6). Z toho 19 pacientů zemřelo. Čínské úřady nedávno potvrdily první lidský případ chřipky způsobené virem H10N3, který původně vznikl u ptáků.

Pozn.: Snad se z Číny nerozšíří i ptačí chřipka u lidí.

Zdroj: WATTPoultry

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down