16.03.2021 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína ohlásila vakcínu proti africkému moru prasat

Začátkem března výzkumníci z čínského veterinárního výzkumného ústavu uvedli, že vyvinuli bezpečnou a účinnou vakcínu proti africkému moru prasat. Jedná se o atenuovanou – živou vakcínu s oslabenou viruencí, která byla vyvinuta odstraněním sedmi genů z původního genomu viru. Čínští vědci uvedli, že vakcína byla testována na prasatech i prasnicích.
Podle některých odborníků však tato optimistická zpráva ohledně boje proti šíření afrického moru prasat vyvolává i řadu otázek. A to zejména ve smyslu, zda vakcína nemá potenciál stát se virulentní.

Na podobné vakcíně totiž již v roce 2015 usilovně pracovali také ve Spojených státech týmy Dr. Douglasa Gladue a Dr. Manuela Borcy. V Centru pro choroby zvířat na Plum Island v New Yorku americký tým pro tento výzkum použil takzvaný „kmen Gruzie“, tj. virus afrického moru prasat izolovaného v Gruzii, odkud se rozšířil do Asie a Evropy. Potom, co z genomu původního kmenu viru odstranili šest genů, americký výzkum v té době poznamenal, že u části pokusných zvířat se nacházel „provokační virus“, což znamenalo možnou dlouhodobou rekombinaci. Nedávno se americký tým pokusil po vzoru čínských kolegů odstranit i sedmý gen (konkrétně CD2) z genomu viru afrického moru prasat, aby ověřil prezentované výsledky. Podle jejich názoru však odstranění genu CD2 nesnížilo virulenci. Rekombinační potenciál v oblasti multigenových rodinných genů (blízce příbuzné geny, které vznikly duplikací původního genu) stále přetrvává.
„V čínské studii chybí některé informace, které ztěžují hodnocení vakcín. Například u žádného z jejich kmenů vakcín nebylo provedeno sekvenování v plné délce, takže je možné, že existují další genomové změny v sekvenci vakcíny, které přispívají k hlášeným fenotypům. Odlišné výsledky jsou pravděpodobně způsobeny rozdíly v delečních konstruktech nebo dalšími genetickými změnami. Nejzajímavější částí výzkumu je to, že Číňané testovali nového kandidáta na vakcínu u březích prasnic,“ uvedl Dr. Gladue.
Vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Linda Dixon z výzkumného ústavu v Surrey ve Spojeném království je ohledně výzkumu čínské vakcíny proti africkému moru prasat o něco optimističtější. Přesto i ona nadhodila otázku, zda vakcína z dlouhodobého hlediska zůstane oslabená. Dodala, že by se měly přednostně zkoumat mechanismy případů, v nichž se virus po několika pasážích u prasat vrátí k virulenci. Stejně tak by se podle ní mělo věnovat více úsilí na zvýšení komerční produkce vakcín.
Slova optimismu sdílel také Dr. Willie Loeffen, vedoucí oddělení pro zoonózy ve Výzkumném institutu ve Wageningenu v nizozemském Lelystadu. Upřesnil, že první vakcína bude mít pravděpodobně homologní ochranu pouze proti kmenu, který se nyní nachází mimo Afriku. Aby však bylo možné očkovat divoká prasata, vakcína bude muset být k dispozici také pro orální podání. Obrovskou výzvou je podle něj vyvinutí široce použitelných vakcín proti všem různým druhům kmenů afrického moru prasat, které bude následovat v další fázi výzkumu.*

Zdroj: Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down