Použití transgenních prasat může podle čínských vědců snížit hospodářské ztráty spojené s klasickým morem prasat (CSF). Vědci, většina z nich na Jilinské univerzitě, zveřejnili své výzkumy v časopise PLOS Patogens. Ve svém článku popisují, jak kombinují technologii RNAi (RNAi) a CRISPR/Cas9, aby vytvořili transgenní prasata, která by pak lépe odolala moru prasat.
Tým výzkumníků popsal, jak byla antivirová RNA ("ShRNA") vybrána a poté vložena do lokusu prasat Rosa26 (pRosa26) prostřednictvím metody CRISPR/Cas9. Vyprodukovali anti-CSFv transgenní prasata somatickým jaderným přenosem (SCNT).
Výzkumníci napsali, že testy virové provokace in vitro a in vivo také ukázaly, že tato transgenní prasata mohla účinně snížit replikaci CSF viru a klinické příznaky a mortalitu s ní spojené a rezistence k nemoci by mohla být stabilně přenášena na F1 generaci.
Na závěr článku vědci uvedli, že práce prokázala, že technologie RNAi kombinující technologii CRISPR/Cas9 nabízí příležitost produkovat transgenní zvíře se zvýšenou odolností proti virové infekci. Dodali, že strategie může být užitečná pro budoucí antivirový výzkum.*
Zdroj: PigProgres 5. 1. 2019