18.03.2021 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínský optimismus byl přehnaný

Ještě loni na podzim čínská vláda informovala, že očekává naplnění stavů prasat před vypuknutím afrického moru v průběhu letošního roku. Nově potvrzená ohniska však ukazují, že během zimy se mezi prasaty rozšířila méně vražedná mutace viru AMP. Protože část přeživších prasat bez zjevných klinických příznaků přežívá, virus se může dál šířit. Africký mor prasat v Číně není ani zdaleka pod kontrolou a návrat k vládou ohlášeným stavům před dvěma roky se podle zahraničních odborníků výrazně oddálí.

Africký mor prasat je pro prasata obvykle smrtelný, ale v Číně kolují také méně smrtelné varianty viru, které napomáhají jeho nekontrolovatelnému šíření.
Osmého března Čína potvrdila ohniska afrického moru prasat v klíčových provinciích S'-čchuan a Hubei.
Zatímco v největší čínské provincii produkující ryby, v S'-čchuanu, byla epidemie AMP potvrzena na farmě se 127 prasaty u osmatřiceti uhynulých prasat, v Hubei byl nebezpečný virus zachycen u deseti z celkového počtu 165 nelegálně přepravovaných selat.
Na začátku týdne Čína také nahlásila ohnisko afrického moru prasat v jihozápadní provincii Yunnan. Podle tamního ministerstva zemědělství bylo potvrzeno u šestatřiceti nelegálně přepravovaných selat přes okres Funing.
Tyto případy v Číně budí rostoucí obavy z toho, aby se neopakovala prudká vlna nákazy v roce 2019, která zdecimovala do té doby prosperující prasečí průmysl. Podle některých analytiků byla africkým morem prasat přes zimu zasažena asi pětina chovů v severní Číně.
To se samozřejmě promítá i do cen selat, které se nyní pohybují na úrovni 91 juanů (14 $, 11,7 eura) za kilogram, což je o jedenáct procent více než před rokem.*
Zdroj:Swineweb.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down