29.05.2021 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínští chovatelé si stěžují na pokles ceny

Čína je pro Evropu v tomto okamžiku rozhodujícím odběratelem. Míří do ní 60 % veškerých evropských vývozů. Jak ale vypadá vývoj na vnitřním čínském trhu? Obrovská snaha o náhradu stavů a produkce, která vypadla kvůli AMP, se projevuje i na cenách jatečných prasat. Počátek epidemie AMP znamenal pro chovatele, kteří se dokázali vyhnout nákaze, začátek zlatých časů. Cena vystřelila okamžitě strmě vzhůru a v letech 2020 a 2021 se platilo za jatečná prasata přibližně 120 Kč/kg živé hmotnosti. Velká část chovatelů proto teď nelibě nese, že zvyšování domácí produkce zase stlačuje ceny zpět. Jen za poslední tři měsíce došlo k obrovskému zlevnění. Přesto ale z pohledu Evropana vypadají takřka neuvěřitelně - momentálně dostávají čínští chovatelé v přepočtu 67 Kč/kg živé hmotnosti.

Mor se ovšem šíří dál. Ani devět měsíců po tom, co Německo ohlásilo první nálezy divočáků pozitivních na africký mor prasat, se nepodařilo situaci úplně zvládnout. Celkový počet nalezených pozitivních zvířat se dostal již na 1177. Stavba mnoha desítek kilometrů plotů sice omezuje pohyb černé zvěře, úplně ho ale eliminovat nedokáže. Svědčí o tom nové nálezy, které jsou mimo existující pozitivní zóny. V okolí Frankfurtu nad Odrou bylo nalezeno 5 divokých zvířat mimo oplocené oblasti.
Přesto se dá říci, že Němci bojují s morem úspěšně. Nejzápadnější výskyt stále zůstává 35 kilometrů od hranic s Polskem. O tom, že to je původním zdrojem viru AMP nikdo nepochybuje. Dokládají to mimo jiné i dva z těchto naposledy nalezených divočáků. Jejich kadávery byly totiž vyplaveny hraniční řekou na německý břeh.
Z hlediska šíření nemoci směrem k našim hranicím se naštěstí již delší dobu nic neděje. I v Sasku sice pomalu přibývají pozitivní nálezy, ale nejjižnější zůstává je vzdálen od našich hranic 35 kilometrů.

Zdroj: SCHP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down