15.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co dokáže nezdolnost

Na nejvyhledávanější cyklistické stezce na Třeboňsku, jen 2,4 km od historického centra města Třeboň, obklopeny řadou rybníků, lesů a jihočeských luk, leží biofarma a penzion Mlýnský Dvůr člena ASZ Jindřichův Hradec Václava Smolíka a jeho rodiny. Zdejší usedlost pamatuje již založení jednoho z nejstarších rybníků v této oblasti – Opatovického, který vznikl roku 1367. Vchodu do ní nyní vévodí tři kameny se znaky Rožmberků, Švamberků a Schwarzenberků, historických majitelů Třeboňského panství, a kamenný symbol farmy.

Bývalý profesionální žokej Václav Smolík se pohyboval v selském prostředí již od dětství, jelikož jeho rodina měla malou zemědělskou usedlost v Besednici na Českokrumlovsku. Jeho vztah k přírodě a zvířatům byl už tehdy evidentní, proto se rozhodl pro studium na jezdecké škole ve Velké Chuchli a stal se dostihovým jezdcem.

Už za minulého režimu vlastnil šest koní a čtyři býky a pořídil si k nim malý stateček nedaleko toho nynějšího. Po převratu vypracoval privatizační projekt na Mlýnský Dvůr, který byl v té době v dezolátním stavu, zvítězil s ním, dosavadní malé hospodářství prodal a dvůr zakoupil. Jeho žena Helena vložila do podnikání svůj restituční nárok na pozemky a mohlo se začít.

Vzhledem k tomu, že hospodářství leží v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, bylo hned od počátku ekologické. Nyní k němu náleží 167 hektarů luk a pastvin, přičemž 85 je vlastních. Farma je strojově zcela soběstačná, disponuje dvěma lisy, produkce sena a senáže je v posledních letech ale poměrně kolísavá. Zatímco ještě před deseti lety činila až 1600 balíků, v předloňském roce jich byla pouze polovina, v loňském pak rovná tisícovka.    

Živočišná výroba je zastoupena masným skotem plemene aberdeen angus o počtu 45 matek, přičemž chov je situován na hospodářství v sousední obci Majdalena. Prodává se většinou zástav o hmotnosti 250 až 300 kg, a to zpravidla do zahraničí.

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down