Zemědělství 4.0 - revoluce i živočišné výrobě

Zemědělství 4.0 je termín pro nové trendy zahrnující větší zájem o precizní zemědělství, internet věcí (IoT ) a používání třídění velkých dat pro větší efektivnost výživy rostoucí populace a změny klimatu. Termín „Zemědělství 4.0“ vstoupil do veřejného povědomí. Jaké změny se čekají, a co to znamená pro budoucnost zemědělství?

Velká data pomáhají celému řetězci hrát velkou roli v transformaci zemědělského průmyslu. Internet věcí (IoT) se v posledních letech obrovsky rozvinul spolu s vyspělými zařízeními.  Na farmách jsou již běžně používány senzory k monitorování výživy půdy, teploty, vlhkosti, mikroklimatu ve stáji, užitkovosti a zdraví zvířat.

Blockchain je také novější technologie a vytváří nový způsob vzájemného ovlivňování v celém zemědělském řetězci.

Protože se v chovatelství využívají inteligentní zařízení, stane se brzy normou internet věcí (IoT). Různé aplikace pak budou moci sdílet a používat stejná data. Pro chovatele to bude znamenat, že už nebudou muset vícekrát zadávat stejná data do různých systémů. IoT je dokáže propojit všechny.

Mezi nové technologie patří také drony. Z pohledu výroby krmiv pro živočišnou výrobu umí vyhledávat škůdce nebo suchá místa, kterým je třeba věnovat pozornost. Jinou technologickou novinkou je blockchain. Jde o decentralizovanou databázi pro velká množství záznamů, které jsou přitom chráněny proti neoprávněnému zásahu.

Přesné zemědělství podporované inteligentním využíváním dat může identifikovat na farmě nebo ve stáji ty body, které mohou přinést vyšší efektivitu a návratnost investic. Nejpozději do deseti let povedou v živočišné tři trendy, a to precizní zemědělství, automatizace a integrace dat a informací.

Přes veškerý technologický pokrok všechno se bez zootechnika či farmáře neobejde. I když říji pomáhají odhalit různé senzory, inseminace je práce lidí. Narozené tele za vás z porodny nikdo nepřesune, stejně jako třeba krávy do poroden a zpět. Podobné je to i u jiných hospodářských zvířat. Zatím to bez člověka nejde.

Využívání nejmodernějších technologií a ukládání a třídění dat se nazývá zemědělství 4.0, avšak jiní autoři preferují definice Ag-tech nebo digitální zemědělství. Co je jisté, je to,že jde o velkou revoluci v sektoru živočišné výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down