11.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co přináší biomléko v nadstandardu

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci s německým svazem ekologických zemědělců GÄA již více než pět let nabízí mléčným podnikům v režimu EZ možnost zapojit se do tzv. nadstandardní certifikace. Díky tomu mohou podniky dosáhnout na výkupní cenu mléka, která je ve většině případů vyšší než 11 Kč. Díky nadstandardní certifikaci mohou chovatelé najít lepší odbyt pro svoji produkci a zlepšit ekonomiku svého hospodaření.

„Mnoho z farem, které se do hospodaření dle nadstandardní směrnice zapojilo, se díky dobré výkupní ceně mléka ekonomicky takzvaně zahojilo. Řada z nich si také díky příznivé ekonomické situaci farmy vybudovala vlastní zpracovatelské kapacity. Suroviny tedy také sami zpracovávají a odbytují  v rámci svého regionu, popř. rozváží dále. Domnívám se, že tato varianta je nejlepší model. Co mohou a jsou farmy schopné prodat, to farmy zpracují, přebytky vyvezou,“ říká Kateřina Urbánková, manažerka Svazu PRO-BIO.

S certifikací podle privátních ekozemědělských směrnic se nejčastěji setkáme v evropských zemích s historicky dlouhou tradicí ekologického zemědělství, jako je Německo, Velká Británie, Švýcarsko či Rakousko. Privátní standardy byly zpravidla iniciativou místních ekozemědělských organizací a vznikaly původně jako snaha definovat parametry a pravidla ekologické produkce, pro které tehdy chyběly jednotné předpisy. I po zavedení evropského legislativního rámce v roce 2007 se řada z nich zachovala a těší se dodnes značné spotřebitelské důvěře. Například v Německu je 52 % všech ekologických podniků sdruženo ve svazech s přísnějšími svazovými standardy. Ty zpravidla upravují oblasti, které se týkají péče o půdu a biodiverzitu, energetické udržitelnosti, transportů či welfare chovaných zvířat. Lze předpokládat, že jejich význam nebude klesat ani s platností nového evropského nařízení, ba naopak.

Více si přečtete ve Farmáři č. 1/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down