19.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co přinese zákaz kastrace kanečků v Evropě?

Chirurgická kastrace kanečků bez anestezie bude mít v evropských chovech prasat zřejmě odzvoněno. Alespoň podle znění Bruselské deklarace, v níž se členské státy Evropské unie zavázaly skončit se zmiňovanou tradiční metodou zamezující riziku výskytu kančího pachu ve vepřovém mase do roku 2018.

Příčinou typického kančího pachu je hromadění látek skatolu (vzniká v tlustém střevě) a androstenonu (syntetizuje se v varlatech) v tukové tkáni pohlavně dospívajících kanečků. Může být cítit nejen během tepelné úpravy masa, ale i u finalizovaných výrobků.
K zabránění znehodnocení masa se zatím využívá chirurgická kastrace bez anestezie. Přestože uvedenou, v praxi standardně využívanou metodu dosud nezakazuje žádný oficiální předpis, Evropská komise podporuje pod tlakem organizací zabývajících se ochranou zvířat její ukončení. Volba jiné alternativy, která by spotřebitele ochránila před kančím pachem, je ale zatím postavena na dobrovolnosti.
Z alternativ nahrazujících chirurgickou kastraci přichází v úvahu kastrace s použitím analgetik nebo inhalační anestezie a dále vakcíny potlačující syntézu hormonů ovlivňujících aktivitu varlat a syntézu steroidů. K úplnému výčtu zbývá dodat, že v souvislosti s eliminací rizika kančího pachu v mase přinášejí částečné řešení i změna managementu výživy nebo selekce zvířat podle laboratorní analýzy tukové tkáně pro adrostenon, skatol a indol (ASI) a čichové zkoušky na jatkách (data HNS). Konečně poslední možností je porážení kanečků před dosažením pohlavní dospělosti. O navrhovaném zákazu chirurgické kastrace kanečků bez anestezie, který má podle doporučení Evropské komise platit od roku 2018, jsme hovořili s odborníky také v naší televizní diskusi, které se zúčastnili Ing. Miroslav Rozkot, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, respektive vedoucí oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí a Dr. Niels Wuyts, DVM, dlouholetý zaměstnanec Zoetis Belgie, který zastává funkci technického ředitele pro Improvac.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down