29.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co uvidíme ve Francii na veletrhu Sommet de l’elevage?

Sommet de l’elevage slaví 25. narozeniny, a to ve dnech 5. až 7. října 2016. Je to nesporně jednička mezi evropskými výstavami hospodářských zvířat a také národní akce pro producenty mléka v jižní části Francie. Sommet de l’elevage tak představuje výjimečnou přehlídku francouzského know-how v živočišné výrobě a genetice.

Od prvního ročníku v  roce 1992, která byla organizována spíše pro chovatele v oblasti Massif Central se Sommet v průběhu 25 let vyvinul v mezinárodní akci, kterou navštíví tisíce zájemců.
Na oslavu tohoto čtvrt století se představí  2000 pečlivě vybraných  zvířat, zúčastní se 1400 vystavovatelů a čeká se více  než 85 000 návštěvníků.
Veletrh je letos věnován plemeni charolais. K vidění na národním šampionátu bude na 400 zvířat. Charolais je nejčastěji chovaným plemenem bez tržní produkce mléka ve Francii i v Evropě. S 1,6 milionu krav představuje 20 % z celkového počtu francouzského skotu a 25 % evropských stád. Návštěvníci uvidí také dalších 750 zvířat masných a 550 mléčných plemen skotu, 400 ovcí a 300 koní.

Velkou novinkou pro rok 2016 je to, že šampionáty budou tentokrát probíhat v kruhové hale Zenith d'Auvergne.

Sommet v číslech:
• 175 000 m2 výstavní plochy a  76 000 m2 čistého prostoru pro stánky
• 1400 vystavovatelů, z nichž 270 jsou ze zahraničí, z 28 zemí
• 2000 elitních zvířat všech hlavních plemen
• třicet odborných konferencí a sympozií
• čtyři gurmánské restaurace.
Plemena ovcí, která bude možno vidět, jsou  Ile de France, texel, charollais, hampshire, suffolk a francouzská rustikální plemena, z koz alpská a sánská.
Z masných plemen skotu to kromě charolais budou k vidění  limousin, plavé akvitánské, salers, gascon, aubrac, bazadaise, rouge de pres, hereford, ferrandaise a partenaise. Dojená plemena budou zastupovat holštýnské plemeno, montbeliarde, brown swiss, normandské plemeno, tarrentaise, abondance, jersey, simentálský skot, pie rouge des. Koně reprezentují zejména chladnokrevná plemena, jako např. percheron, ardennais, auxois, breton, ale také teplokrevná plemena a uvidíme i osly a mezky.*

Podrobněji v reportáži z veletrhu  v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down