12.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Copa Cogeca: zákaz porodních kotců povede k výraznému poklesu chovu prasat

Evropská komise pracuje na revizi směrnice o dobrých životních podmínkách zvířat v návaznosti na široce podporovanou občanskou iniciativu zakázat porodní kotce. Copa Cogeca měla vypočítané tři scénáře: okamžitý zákaz porodních kotců pro prasnice v roce 2025, zákaz v roce 2035 a zákaz s přechodným obdobím do roku 2045.

Zákaz porodních kotců, kde prasnice leží mezi zábranami, by mohl do roku 2025 snížit produkci vepřového v Evropské unii o 23,6 %; o 37,2 % ve východní Evropě a 21,2 % v západní Evropě. S přechodným obdobím do roku 2035 se produkce sníží o 8,4 %. O dalších 10 let později je to o 5,6 % nižší produkce. Důsledky jsou největší ve východní Evropě, Dánsku a Portugalsku. Opatření znamená, že EU již nebude čistým vývozcem vepřového masa. Zákaz porodních kotců zvýší výrobní náklady o 47 %, jakmile opatření vstoupí v platnost v roce 2025. Pokud bude desetileté přechodné období, je to o 11 %. Kromě systému ustájení zahrnují vyšší náklady nižší produkci, více krmiva, vyšší úmrtnost selat a prasnic, vyšší veterinární náklady a vyšší mzdové náklady. V důsledku toho se zisky krátkodobě sníží o 38 %, v přechodném období o 28 %. Zisky prudce klesají, zejména v západní Evropě.

Nebojte se zlepšení

Ve studii 30,4 % dotázaných chovatelů prasnic uvedlo, že přestanou s podnikáním, pokud bude zákaz porodních kotců. Týká se to především menších firem, 23 % chovů prasat, které mají dohromady 1 % prasnic v EU. 67 % chovatelů prasat se k zákazu porodních kotců staví negativně. Obávají se, že welfare selat, prasnice a blaho zaměstnanců se nezlepší. Když se podíváme na klimatický efekt, zákaz povede v EU v krátkodobém horizontu ke snížení CO2 o 22,3 %. V důsledku rostoucího dovozu se však emise CO2 v zemích mimo EU zvyšují. V Evropě je 96 % prasnic chováno v porodních kotcích. V Nizozemsku je to 98 %.

Další úspory?

Vědci očekávají, že zákaz klecí povede k dalším úsporám v chovu prasat. Copa Cogeca vyzývá politiky, aby dali zemědělcům čas na změnu, aby se snížily negativní dopady.*

PigProgress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down