02.05.2016 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyři roky genotypizace českého strakatého skotu (II)

V prvním díle tohoto článku jsme se podívali do historie výpočtu genomických plemenných hodnot českého strakatého skotu u nás, ale i na některé principy výpočtu nejenom genomických, ale plemenných hodnot obecně. V této části se zaměříme na přesnost odhadu genomických PH z tohoto výpočtu.

 

Příprava výpočtu genomických plemenných hodnot v každé populaci začíná vždy vytvořením referenční populace. To znamená nechat genotypizovat býky, kteří již mají výsledky na dcerách, případně v některých zemích i plemenice s vlastní užitkovostí. Následně je možné do výpočtu zařadit i ostatní jedince, bez informací o vlastním prověření. V rámci této genotypizované populace byla v květnu 2011 uvedena do provozu online databáze genomické selekce. Ta slouží k přihlašování jedinců do genotypizace a přístupu k jejich výsledkům.

V zahraničí byli v prvé vlně přihlašovaní především býci před výběrem do plemenitby. Naopak řada mladých býků, zařazených již do testačního připařování, byla genotypizována až později. V našich prvních genomických výsledcích z prosince 2011 bylo přes tuto databázi přihlášeno 224  býků, z nichž 8 bylo narozeno v zahraničí. Z těch 216 v ČR narozených býků bylo jenom 24 kusů (11 %) ročníku narození 2011 nebo posledního čtvrtletí roku 2010, tedy před nebo kolem základního výběru. Všichni ostatní, včetně všech zahraničních, byli již býci vybraní do plemenitby, a to až do ročníku narození 2005. To představuje nyní výhodu ve vyšší přesnosti spolehlivosti prověření. Zároveň to ale představuje komplikace, protože v době prvního genomického výpočtu měli někteří tito dříve narození býci již v určitých znacích k dispozici PH z prověření na dcerách s poměrně vysokou spolehlivostí. Takovéto hodnoty tedy není možné správně použít pro vyhodnocení přesnosti odhadu genomické selekce, protože tím by se přesnost výrazně zvýšila. V důsledku toho se ale výrazně snižuje počet použitelných případů.

Celý článek najdete v tištěném Našem chovu 5/2016

Ing. Marie Ondráková, Ph.D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down