10.12.2019 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dálkové monitorování prasat

Spotřebitelé očekávají, že jejich živočišné potraviny budou vyrobeny s ohledem na dobré životní podmínky zvířat. Proto jsou vyvíjeny technologie, které mají zajistit, aby hospodářská zvířata byla řádně ošetřena. Dálkové monitorování umožňuje sledovat pohodlí prasat a detekovat neobvyklé chování nebo klinické známky nemoci, zranění a bolesti.

Pohoda prasat je nepřetržitě analyzována podle kritérií, jako jsou stav těla, kulhání, výskyt lézí po kousnutí, rektální a děložní výhřezy, pupeční kýly, otevřené rány a škrábance. Pozorování prasat bez lidské přítomnosti pomáhá lépe posoudit jejich vzorce chování. Dálkové automatické monitorování prasat zahrnuje detekci a sledování identifikovaných jedinců z hlediska jejich zdraví a dobrých životních podmínek. Pomocí analýzy obrázků, zvuků a biologických metrik v reálném čase lze zavčas odhalit nemoc nebo nefyziologický stav. Díky rozvoji počítačové vědy a dostupnosti levných senzorů se přesnost technologií výrazně zvýšila. Informace z dálkového sledování zvířat jsou převáděny do indexů zdraví a dobrých životních podmínek a usnadňují chovatelům přijímat správné postupy chovu prasat.

Mezi běžné technologie pro automatické sledování aktivity prasat patří videozáznamy z kamer, které přispívají ke zlepšení jejich pohodlí detekcí antagonistického chování, pronásledování, kousání a bojů mezi nimi. Počítačové algoritmy rozlišují ležící prasata (boční od hrudní klidové polohy), stojící a pohybující se prasata. Analýza hloubky obrazu pomocí 3D kamer umožňuje určit vzdálenost a umístění prasat. Avšak dálkové monitorování jednotlivých prasat ve velké skupině je stále poněkud komplikované, kvůli přirozené povaze prasat ležet v těsném kontaktu vedle sebe, čímž je znemožněna jejich identifikace.

Antagonistické chování u prasat, jako je kousání uší, boku a ocasu, způsobuje zranění nebo úplnou amputaci ocasu. Kousání má mnoho příčin včetně stresujícího prostředí a příliš agresivního chování při krmení. K automatickému varování před ohnisky kousání ocasu byly použity 3D kamery a strojové učení. Studie uvádí, že podíl zraněných prasat souvisí s nízkým držením ocasu, které bylo nejvyšší týden před propuknutím nežádoucího chování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down