15.09.2017 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další omezení chovatelů prasat

Ačkoli ještě před několika lety by si jen málokdo pomyslel, že je možné chovat prasnice téměř po celou dobu březosti ve skupině, dnes jde o běžnou realitu vyžadovanou zákonem. Tím se ale diskuze ohledně ustájení prasnic rozhodně neuzavřela. Momentálně tlak pokračuje v oblasti volných porodních boxů, ale ožehavějším tématem je v Německu navrhované omezení chovu prasnic v individuálních kotcích během připouštění, tedy bezprostředně po odstavu.

Na úvod je třeba říci, že v chovatelské Evropě je velký tlak na ustájení prasat. Evropskou unií přijatá legislativa zohledňující lepší životní podmínky chovaných zvířat často byla odezvou na mediální kampaně různých aktivistů, z nichž by mnozí asi nejraději uvítali zrušení chovů prasat jako takových.
Zlepšení ustájení a životní pohody prasnic jsou velmi naklonění v Německu, které je jedním z největších producentů prasat v Evropě. Tamní federální vláda již  připravuje legislativu, která by měla omezit chov prasnic v individuálních kotcích. Podle jejího návrhu by individuální kotce měly být povoleny jen prvních osm dní po odstavu, respektive v době připouštění. Potom už by prasnice měly být ve skupinách. A aby toho nebylo málo, chystá i omezení ohledně ustájení v porodních klecích, v nichž by prasnice po porodu směly být také jen osm dní. Potom by měly být ve volných porodních kotcích.
Ještě přísnější pravidla připravují politici v Dolním Sasku, kde by měly být navrhované lhůty ustájení v porodních klecích a v individuálních kotcích ještě kratší, a to sedm dní po porodu a pět dní po odstavu. Pokud bude zákon schválen, začal by okamžitě platit pro všechny nové a rekonstruované stáje. Ty stávající by se musely přizpůsobit do deseti let.
Zatím je prasnice po připuštění v individuálním kotci čtyři týdny. Vědecké studie potvrzují, že zkrácení tohoto období v době, kdy oplodněná vajíčka migrují dělohou a zahnízďují se v jejím epitelu a kdy dochází k soubojům prasnic v průběhu tvorby skupiny je velmi rizikové s ohledem na výrazné snížení podílu oprašených prasnic.
Pokud jde o omezení chovu prasnic v individuálních kotcích, riziku abortů jako následek tvorby hierarchie ve skupinách by se dalo předejít tím, že se skupiny vytvoří ihned po odstavu. To znamená ještě před připouštěním prasnic. Krátkodobé uzavření prasnic do individuálních kotců v době inseminace potom celkovou plodnost nijak neohrozí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down