27.04.2018 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další plemeno měsíce - texas longhorn

Americké plemeno texas longhorn je charakteristické svými nápadně dlouhými rohy. Navzdory majestátnímu vzhledu jsou ale zvířata mírná a poslušná a dobře využívají i horší pastevní porosty. Krávy jsou vynikající matky se snadnými porody. Maso zvířat plemene texas longhorn je libové, má velmi nízký obsah tuku a nízkou hladinu cholesterolu.

Plemeno texas longhorn vzniklo z náhodného křížení španělského plemene retinto (criollo) a anglického skotu, které angloameričtí přistěhovalci přivezli do Texasu v letech 1820 a 1830. Nevíce se počet zvířat chovaných původně v malém měřítku rozrostl během občanské války. Postupně se jejich počet kolem roku 1884 odhadoval na 40 000 kusů. Pak se ale začala chovat čistokrevná masná plemena z Evropy a longhorni se využívali ke křížení, takže čistokrevní přestali prakticky existovat.
Ve dvacátých letech minulého století zbývalo na území Ameriky jen několik malých stád. Po několika letech popularita plemene začala růst a to, co ho téměř vyhubilo, se stalo výhodou. Moderní způsob lidské výživy vyžaduje potravu s nízkým obsahem tuku a cholesterolu.

Od roku 1964 vede registr čistokrevných zvířat Texas Longhorn Breeders Association of America.

Plemeno má některé velmi významné vlastnosti, pro které je oblíbené.  Předně je to značná dlouhověkost, snadné porody a vynikající mateřské vlastnosti. Plemeno je nenáročné na chov a odolné vůči výkyvům počasí. Krávy mohou vážit kolem 550 kg, býci mohou dosáhnout hmotnosti 800–990 kg. Zbarvení zvířat je velmi rozmanité, může být šedé, černé a žluté, obvyklejší barva je tmavě červená a mívají různý podíl a tvar bílých skvrn. O zvířatech se ví, že přes jejich hrozivý vzhled jsou poslušná a dobře se s nimi manipuluje.

O chovu plemen texas longhorn v České republice se dočtete v časopisu Náš chov 5/2018. O své zkušenosti s jejich chovem se s námi podělili chovatelé z Kyjova, Mořiny a Krušných hor poblíž Perštejna.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down