Miliony nizozemských vajec začaly minulý týden stahovat z trhu Německo, Belgie a Nizozemsko kvůli možné přítomnosti toxické látky fipronil. V Nizozemsku a Belgii úřady přistoupily i k zavírání chovů. Podle České veterinární správy budou namátkově kontrolována vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí také v České republice.
Nizozemsko už kvůli incidentu dočasně uzavřelo 180 drůbežáren. Nizozemský úřad dohlížející na bezpečnost potravin (NVWA) nejprve zdůraznil, že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel. Podle německých úřadů je množství toxické látky ve vejcích malé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje, potenciální hrozbou je však pro děti. Fipronil je látka, který bývá součástá přípravků proti blechám, vším, klíšťatům a čmelíkům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický, jeho vysoké dávky ale mohou poškodit játra a ledviny.
Maloobchodní řetězce v Německu, které je největším odběratelem nizozemských vajec, již preventivně stáhly z prodeje všechna vejce, u nichž je závažné podezření na přítomnost fipronilu, a nově zařazují do distribuce pouze ta, u nichž je doloženo, že prošly testem na fipronil. Podle agentury DPA se do Německa dostalo nejméně deset milionů vajec, která mohou být kontaminována, většinou z Nizozemska, ale také z Belgie. Vejce stahují z prodeje i nizozemské supermarkety včetně největšího řetězce v zemi, kterým je Albert Hein (společnost Ahold, v ČR provozuje obchody Albert).
Česká Státní veterinární správa bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se přípravek fipronil mohl v chovech používat. Kromě Belgie, Německa a Nizozemska jde o Francii, Itálii a Polsko. Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu.
Za tímto skandálem stojí v Nizozemsku společnost ChickFriend, která prováděla ošetření proti čmelíkům v několika farmách již minuký rok. Zástupci této firmy prohlásili, že používali pesticidy od belgického dodavatele a nyní probíhá vyšetřování, zda tato nizozemská společnost věděla o tom, že insekticid je toxický. Škody už teď jdou do milionů eur a farmáři a politici viní ze špatné práce také zemědělské a potravinářeské inspekce jak v Belgii, tak Nizozemsku, které o problému věděly již dříve, ale nezasáhly včas.
Tento skandál je další ranou pro nizozemské drůbežářství, které se sotva dostává z likvidačních důsledků ptačí chřipky, kdy muselo být v listopadu utraceno téměř 200 tisíc kachen.*
Jitka Prokopičová
Eindhoven
Podrobnější zprávu o vývoji této kauzy si přečtete v Zemědělci