04.05.2012 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další ročník soutěže Mléčná farma

Poslední týden v dubnu proběhly návštěvy farem v rámci pátého ročníku soutěže o nejlepší mléčnou farmu. Mezi finalisty vybrala odborná komise celkem deset farem, pět mezi chovateli holštýnského skotu a pět s chovem českého strakatého plemene. Hlavními kritérii byly počet somatických buněk v mléce, průběh a hygiena dojení, ale komisi zajímalo také ustájení jednotlivých kategorií skotu, krmení a celková úroveň a management chovu.

Pátý ročník soutěže uskutečnil vyhlašovatel, společnosti Pfizer, za podpory generálního partnera – společnosti Agrofert a partnerů soutěže – společností Alltech, Eurofarm a Sano. Podporu projektu vyjádřil i Svaz chovatelů českého strakatého skotu Zemědělský svaz  České republiky. Mediálním partnerem tohoto projektu je již tradičně vydavatelství Profi Press.

Podobná soutěž v zahraničí má již dlouholetou tradici a také tam je odborná komise složená ze specialisty hygienu získávání mléka, veterinárního lékaře a zástupce odborného tisku. Cílem projektu je motivovat producenty mléka k zavádění opatření ke zvyšování kvality mléka a zejména ocenit úsilí, které vyžaduje produkce kvalitního mléka. Mimo to mají chovatelé možnost získat informace a doporučení od odborné komise a také s nimi konzultovat své názory a představy pro zlepšení chovu.

 

Podmínky pro účast v soutěži

Účastník soutěže musí být chovatelem skotu na území České republiky a musí pravidelně sledovat počet somatických buněk v rámci kontroly užitkovosti. Letošního ročníku se mohli zúčastnit chovatelé dojnic s počtem krav základního stáda nad 100 kusů. Novinkou tohoto ročníku bylo rozdělení soutěže do dvou kategorií podle chovaných plemen, českého strakatého a holštýnského.

Složení komise

Členy odborné komise byli Ing. Růžena Seydlová, Ph.D. (Milcom, a. s.), MVDr. Jiří Davídek, privátní veterinární lékař a pořádající firmu Pfizer Animal Health zastupoval MVDr. Libor Borkovec

 

Publicita a vyhlášení vítězů

Farmy, které se staly finalisty soutěže budou představeny v odborném tisku a vítězové každé kategorie podle chovaného plemene budou i finančně oceněni.Tři nejlepší farmy získají za první místo 50 0000 Kč, za druhé 30 000 Kč a farma na třetí příčce obdrží 15 000 Kč.
Slavnostní předání cen vítězům proběhne 10. května na semináři ve Větrném Jeníkově

 

Návštěvy farem

Odborná komise navštívila v rámci soutěže v týdnu od 23. dubna deset farem. Ve skupině chovatelů českého strakatého skotu to byl chov ZOD Borovany na Českobudějovicku, kde chovají 575 dojnic českého strakatého plemene. Dalším byly Kravín Svojek, jedno z hospodářství DS Agro Libštát s. r. o., z jihovýchodní části okresu Semily s chovem 193 dojnic, také farma Řenče zemědělské společnosti Lukrena a. s. Dolní Lukavice okresu Plzeň-jih, kde chovají 378 dojnic. Na farmě ZDV Štichovice z okresu Plzeň-sever chovají  330 a v zemědělském podniku Zemos a. s. Velké Němčice z jižní Moravy v okrese Břeclav  570 dojnic českého strakatého plemene.

Chovatele holštýnského plemene zastupovaly VKK Chodeč – farma ZD Netřebice z Českokrumlovska s chovem 280 dojnic holštýnského plemene. Navštívili jsme také farmu Kouty zemědělského podniku Poděbradská Blata, a .s. v okrese Nymburk, kde chovají 600 dojnic. Dalšími účastníky byli chovatelé z  Malčínské a. s., jež hospodaří na Vysočině v okrese Havlíčkův Brod a má 200 dojnic. Již potřetí se soutěže zúčastnili chovatelé z farmy Roudnice, s. r. o., z Královéhradecka, kteří chovají 360 dojnic. Farma Tlumačov je součástí ZOD Mrákov na Domažlicku a mají chov 235 dojnic holštýnského plemene.

 

Klíčové informace:

·        V závěrečném kole pátého ročníku soutěže Mléčná farma odborná komise navštívila deset farem, pět chovů dojnic českého strakatého a pět holštýnského plemene.

·        Kromě hlavních kritérií (kvalita mléka, počet somatických buněk) komise hodnotí zdravotní stav mléčné žlázy, dodržování hygieny při dojení, procento a důvody brakace, ustájení a krmení krav v době stání na sucho a během laktace, péči o telata a jalovice, zdravotní stav končetin a další ukazatele chovu.

·        Slavnostní vyhlášení a předání cen vítězům proběhne 10. května na semináři ve Větrném Jeníkově.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down