28.04.2009 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další ročník výběrů startuje v dubnu

První turnus letošních výběrů býčků masných plemen do plemenitby je už za dveřmi. Chovatele i zájemce o chov přivítá jako první 20. dubna 2009 odchovna plemenných býků Agro Březová, kde se předvede dvacet býčků plemen piemontese a masný simentál.

Ve stejný den zahájí sezónu také odchovna Velký Újezd s deseti býčky plemene charolais. Následují odchovny v Cunkově (více než 200 býčků devíti plemen), Osíku (téměř 150 plemeníků aberdeen angus a charolais), Malči (46 býčků pěti plemen), Kundraticích (50 zvířat aberdeen angus, masný simentál, charolais a limousine), Horní Jadruži, Grygově a Janovicích. Do 15. května proběhnou také výběry zvířat u chovatele v jednotlivých zemědělských podnicích. Bližší informace uvádí tabulka č. 1.

Vlastní testace

Testování vlastní užitkovosti masných býků se řídí Metodikou pro odchov a zkoušky vlastní užitkovosti býků masných plemen skotu. Mladí býčci narození ze záměrného připařování a předvybraní na základě kritérií stanovených šlechtitelskými programy jsou naskladňováni na odchovny plemenných býků (OPB), kde jsou za standardních podmínek prověřovány jejich užitkové vlastnosti. Zástav býčků a jejich odchov probíhá na OPB turnusovým způsobem (zpravidla tři turnusy). Další možností je odchov u chovatele. Cílem testu vlastní užitkovosti je zjišťování růstových schopností jednotlivých býků.

Loňské výsledky

Během testace (vlastní test trvá 120 dní) se zjišťuje hmotnost a tělesné rozměry, které jsou po skončení testu podkladem pro selekci a výběr býků pro potřebu plemenitby. Hodnocení růstové schopnosti býků, jejich tělesné rozměry a hodnocení zevnějšku je zpracováváno matematicko-statistickými metodami. Selekční kritéria jsou stanovena na základě šlechtitelských programů. V den zahájení testu a při základním výběru je provedeno lineární hodnocení.
V roce 2008 se testu vlastní užitkovosti v odchovnách nebo u chovatelů zúčastnilo 1171 býčků, z nichž bylo 855 zařazeno do plemenitby. Před základním výběrem bylo vyřazeno 153 zvířat, při vlastním výběru 163 kusů. Celkem bylo ze všech plemen vybráno 73 procent býků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down