Dančí farma na plný úvazek

Bude to bezmála čtyřicet let, co se v České republice začaly zakládat farmy s chovem spárkaté zvěře z čeledě jelenovitých. K průkopníkům farmových chovů patří bývalé JZD Sedmihorky, které v roce 1983 vybudovalo vůbec první dančí farmu. Premiérové privilegium v tomto směru patří i ZD Čejč, které o dva roky později založilo farmu s chovem jelena evropského. K většímu rozšíření farmových chovů pak došlo až po roce 1999, kdy se novelou veterinárního zákona parohatí sudokopytníci stali hospodářskými zvířaty. Podle dostupných údajů z roku 2021 je u nás na 600 farem, kde se chová více než 16 tisíc zvířat, a to nejen již zmiňovaných jelenů evropských a daňků, ale i muflonů a prasat divokých.

Zatímco první farmové chovy jelenovitých (v JZD Sedmihorky, ZD Čejč, a dále jelení farmy v Bohumilicích a v ZD Lučany nad Nisou) fungovaly jako ověřovací chovy zařazené do výzkumu Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze–Uhříněvsi, dančí farma rodiny Friedbergerových byla ojedinělou „vlaštovkou“ soukromě hospodařících zemědělců.  

„Děláme to už více než třicet let. Naši první farmu s daňky za účelem produkce masa jsme založili v roce 1991 v Husinci u Prachatic, kde jsme začínali na výměře třiadvaceti hektarů trvalých travních porostů. Základ stáda položila zvířata z bývalého ZD Čejč, přičemž cílový stav byl 150 chovných daňků. Momentálně je tato farma z důvodu plánované rekonstrukce oplocení o celkové délce 3600 m bez zvířat. K tomu účelu se nám osvědčily kari sítě o rozměrech dvakrát tři metry, s oky patnáct krát patnáct centimetrů z drátu o průměru pět milimetrů. Ovšem není to levná záležitost, a i kvůli poklesu odbytu z důvodu covidové pandemie zatím vyčkáváme. Na spásání tam zatím máme masný skot, respektive stádo plemene aberdeen angus o počtu asi 130 kusů, včetně telat a zástavu. V roce 2001 jsme v Zábrdí zřídili na patnácti hektarech vlastních pozemků další farmu, kde v současné době máme na osmdesát jelenů evropských, asi čtyřicet daňků a několik muflonů. O tři roky později se naskytla příležitost ke koupi dančí farmy v Mnichu u Kardašovy Řečice, s níž jsme v minulosti obchodovali. Po opravě oplocení a vylepšení chovatelského zázemí jsme sem přemístili zvířata z Husince. Na pronajatých pozemcích, které jsme postupně rozšířili na výměru padesáti hektarů, momentálně máme asi šest set daňků. Spolu se synem Pavlem tak celkem obhospodařujeme dvě stě hektarů zemědělské půdy. Zatímco syn má na starosti rostlinnou výrobu, včetně zemědělské techniky, já se věnuji zootechnické práci,“ seznámil mne s časovou posloupností budování farmového chovu Pavel Friedberger.     

Finalizace vyprodukované zvěře byl od samého počátku podnikatelský záměr farmářů Friedbergerových. Před pěti roky k tomu účelu koupili bývalou zpracovnu zvěřiny v Soběslavi, kterou využívají k porážení a zpracování farmové zvěře a bourání hovězích čtvrtí. Samozřejmě je to schválený provoz, který prochází audity a je pod stálou veterinární kontrolou.

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.*

Ani na farmách chovaní daňci nezkrotnou a neustálým pohybem si udržují útěkovou vzdálenost  
Pavel Friedberger chová daňky již více než třicet let
Na farmě v Mnichu u Kardašovy Řečice má farmář pro šest stovek daňků k dispozici výměru padesáti hektarů
K porážení a zpracování farmové zvěře slouží zrekonstruovaná bývalá zpracovna zvěřiny v Soběslavi
Barevné formy daňků nejsou nijak vzácné

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down